Obsah článku
Teorie stravování podle krevních skupin vznikla v 80. letech 20. století. Jejím autorem je americký lékař a naturopat PJ D’Adamo. Tato relativně mladá teorie se stále ještě vyvíjí a obměňuje, proto je často předmětem kritiky a pochybností. Základem teorie stravování podle krevních skupin je tvrzení, že různé krevní skupiny mají na svědomí odlišný metabolismus zpracování potravy. Například lidé s krevní skupinou 0 mají předpoklady lépe strávit živočišné bílkoviny ve srovnání s jedinci s krevní skupinou A, kteří se označují jako přirození vegetariáni, a kteří živočišné bílkoviny tráví velmi těžko. Proto pro každou krevní skupinu existují doporučené, zakázané a neutrální potraviny.
V průběhu evoluce lidského rodu vznikly čtyři základní krevní skupiny označované: 0, A, B, AB. Nejstarší je krevní skupina typu 0 (nula), která se objevila asi pro 50 000 lety, následují skupiny A a B a nejmladší je krevní skupina AB, která vznikla přibližně 2 500 lety. Jednotlivé krevní skupiny vznikaly genetickými mutacemi. Každá krevní skupina je charakteristická pro určité období evoluce lidského druhu, pro určité geografické a klimatické podmínky a pro určitý způsob stravování. Důkazem je procento konkrétní krevní skupiny u konkrétních národů, zejména u těch, které se příliš geneticky smísení s jinými národy. V měnících se podmínkách životního prostředí, které působilo zejména na imunitní a trávicí systém, přežili jednotlivci s nejvhodnější genetickou výbavou pro dané podmínky.
Základní rozdělení krevních skupin
- 0 (nula, old = stará) – „lovecká“ krevní skupina, protože člověk se v prvotních stádiích vývoje živil spíše lovem zvěře než pěstováním plodin – to vyžaduje dovednosti, které tehdejší člověk neměl k dispozici a zároveň je nepotřeboval, neboť živočišné potravy byl relativní dostatek
- A (Agrarian = zemědělec) – „vegetariánská“ nebo „zemědělská“ krevní skupina, protože po době ledové mnoho zvířat vyhynulo a člověk se musel naučit potraviny si dříve vypěstovat
- B (balanced = vyrovnaný) – „kočovnická“ krevní skupina, protože nomád konzumoval živočišné produkty (maso i mléko) a také rostlinnou stravu, kterou dříve sbíral jako pěstoval
- AB (kombinace A a B)
Krevní skupina 0 a stravování
Nula je nejstarší krevní skupinou. Lidé s touto krevní skupinou byly původně silní lovci, se silným trávicím systémem. Mohou darovat krev všem ostatním skupinám, ale sami mohou přijmout pouze 0. Prospívá jim intenzivní fyzické cvičení a živočišné bílkoviny v rozumném množství.
Nevhodné jsou pro ně: pšenice, kukuřice, fazole, čočka, husí maso, vepřové maso a slanina.
Vhodné potraviny jsou: většina mořských živočichů, mořské řasy, játra, červené a kuřecí maso, špenát a brokolice.
Z mořských produktů by neměli konzumovat: sumcové ryby, marinované sledě, kaviár, uzeného lososa a chobotnice. Mléčné výrobky jim neprospívají.
K neutrálním potravinám patří: máslo, sójové mléko, sójový sýr a kozí sýr. Velmi prospěšné jsou pro ně vlašské ořechy a dýňová semínka, ale neměli by konzumovat para ořechy, kešu, arašídy, pistácie a mák. Ze zeleniny by neměli bílé, červené ani čínské zelí, růžičková kapusta, brambory, avokádo, olivy, květák, lilek a houby. Z ovoce by si měli odpustit kokosové ořechy, ostružiny, melouny, mandarinky, pomeranče a jahody. Neměli by ještě kečup, nakládanou zeleninu a různé marinády. Z bylinek jsou prospěšné: chmel, šipky, máta peprná, pampeliška a petržel. Z nápojů mají zakázáno: kávu, destiláty, černý čaj, limonády, colu. Prospěšné jsou pro ně minerální vody a neutrální působí zelený čaj, bílé i červené víno. Tělu by měly dodávat hlavně vitaminy skupiny B, vitamin K a jód s vápníkem.
Krevní skupina A a stravování
Tato krevní skupina se označuje jako zemědělská nebo vegetariánská – prospěšné je proto pro ni tofu, obilné výrobky (kromě pšenice), luštěniny a ovoce. Lidé s krevní skupinou A mají velmi citlivý trávicí systém. Vyhýbat by se měli masu a mléčným výrobkům, protože jsou pro ně těžko stravitelné. Měli by pravidelně doplňovat vitamin C, vitamin E, vitamin B12 a kyselinu listovou. Vhodné jsou fyzicky nenáročné cvičení, například jóga, tajči nebo Qi Gong.
Zakázané potraviny jsou: slanina, kachna, husa, zajíc, játra, srdce, skopové, jehněčí, vepřové, šunka, zvěřina, hovězí a telecí maso. Neutrální jsou kuřata nebo krůty, ale pouze v malém množství. Velmi prospěšné jsou některé druhy ryb jako kapr, pstruh, makrela, sardinky, mořská štika. Žralok a tuňák patří mezi neutrální potraviny, mezi zakázané patří raci, krabi, úhoř, sleď a uzený losos. Může se konzumovat sójové mléko a sójový sýr, v menším množství jogurt a kefír, ale nesmí se konzumovat plísňový sýr, kravský sýr, máslo a plnotučné mléko. Z ořechů jsou nevhodné pistácie, kešu a para ořechy. Zakázaná je pšenice, pšeničné klíčky, pšeničné otruby a škrob. Rýže je doporučená potravina. Ze zeleniny se nedoporučuje zelí, paprika a rajčata. Velmi vhodné jsou: mrkev, kapusta, žlutá cibule, česnek, čekanka a brokolice. Z ovoce škodí banány, papája, mango, kokosové ořechy, mandarinky, pomeranče a melouny. Vhodné jsou meruňky, ananas, třešně, švestky, citrony, fíky a rozinky. Ostatní ovoce je neutrální. Nesmí se kečup ani majonéza. Z bylinek jsou prospěšné: hloh, zelený čaj, heřmánek, třezalka, ženšen, aloe, šipky a kozlík. Nevhodné nápoje jsou: sodovky, minerálky, pivo a destiláty.
Krevní skupina B a stravování
Prapředci lidi s krevní skupinou B byly kočovníci / nomádi. Ze všech skupin právě skupina B vykazuje nejpřesnější geografické vymezení. Táhne se jako velký pás přes euroasijské země dolů na indický subkontinent. Skupinu B mají hlavně tradiční židovské populace dále Mongolové, Japonci, Číňané a Indové. Směrem na západ Evropy je výskyt „béčkaře“ nižší. Lidé s krevní skupinou typu B mají nejsilnější trávení ze všech krevních skupin a mohou jíst s mírou všechny druhy potravin. Při dietě by měli vynechat luštěniny, ořechy a pšenici. Měli by pravidelně doplňovat hořčík.
„Béčkaři“ potřebují rovnováhu mezi tělesnou a duševní aktivitou. Trávení jim zpomalují tuky, vyhýbat by se měli kukuřici, čočce, arašídům, sezamovým semínkům a pohance.
Vhodné potraviny jsou: zelená zelenina, některé druhy masa a nízkotučné mléčné výrobky. Z masa je prospěšná zvěřina, skopové, jehněčí a králík. Mezi neutrální patří hovězí maso, krůta, játra a telecí maso. Zakázané jsou slanina, slepice, kachna, husa, šunka, kuře, vepřové maso a srdce. Zdraví prospěšné jsou ryby, zejména treska, štika, makrela, losos, hejk, mořský pstruh a kaviár. Tuňák, pstruh, kapr, sleď a žralok patří mezi neutrální potraviny. Mezi zakázané mořské produkty patří: raci, humor, krabi, želvy, uzený losos, ústřice, chobotnice a hlemýždě. Z mléčných výrobků jsou vhodné: jogurty, kefíry, odstředěné mléko, kozí mléko a kozí sýr. Kravský sýr, sójový sýr, podmáslí, plnotučné mléko a máslo patří mezi neutrální. Zakázané jsou hlavně plísňové sýry a zmrzlina. Z olejů je vhodný olivový, vyhnout se třeba oleji slunečnicovému, sezamová a kukuřičnému. Většina semínek a oříšků není pro skupinu B vhodná. Zakázané jsou i kešu, arašídy, pistácie, lískové a piniové oříšky a mák. Vhodné je proso a rýže. Zakázáno je žito, pohanka a ječmen. Vyhnout by se měli chlebu ze pšenice a žita a takzvané divoké rýži. Ze zeleniny by neměly konzumovat artyčoky, dýni, kukuřici, ředkvičku, olivy a rajčata. Velmi prospěšný je lilek, paprika, zelí, kapusta, květák, mrkev, petržel, červená řepa a všechny druhy brambor. Z ovoce je zakázán kokosový ořech a granátové jablko. Doporučené ovoce je: ananas, banány, hrozny a švestky. Velmi prospěšný je zelený čaj a šťáva ze zelí. Zakázaná je rajčatová šťáva a kečup. Absolutně nevhodné jsou destiláty, minerální vody, limonády, kokakolou a sodovky. Černá káva je neutrální. Z bylin jsou vhodné lékořice (Glycyrrhiza glabra, česky Lékořice lysá, lidově pendrek), šalvěj a ženšen, nevhodné jsou list senný, podběl a aloe.
Sponzorováno
Krevní skupina AB a stravování
Tuto poměrně vzácnou krevní skupinu má jen necelých pět procent populace. Krevní skupina AB je prý nejlepší přizpůsobena moderním životním podmínkám. Mohou se jíst potraviny ze všech skupin, při hubnutí se doporučuje nejíst červené maso, fazole, pšenici, pohanku a kukuřici a doporučuje se konzumovat mléčné výrobky, zeleninu, plody moře, mořské řasy a tofu. Tělu by měl být pravidelně dodávat vitamín C. V podstatě by se dalo říci, že většina potravin nevhodných pro skupinu A a B je stejně škodlivá i pro lidi se skupinou AB, kromě rajčat. Z masa je prospěšná jehněčí, skopové, krůta a králík.
Neměly by se konzumovat následující potraviny: slanina, šunka, buřičů, teletiny, hovězí, vepřové, husa, kachna, slepice, zvěřina, humr, ústřice, krab, marinovaný sleď, chobotnice, žába, úhoř, uzený losos a rak. Mléčné výrobky jsou pro skupinu AB prospěšné, zejména zakysané. Platí zde zásada, že je nesmí být příliš velké množství, aby se v organismu nevytvářelo hodně hlenů. Zakázáno je plnotučné mléko, zmrzlina, máslo, plísňové sýry a parmazán. Z obilovin se nedoporučuje pohanka, pšenice a kukuřice. Ze zeleniny není prospěšná paprika, avokádo, olivy a ředkvičky. Při konzumaci ovoce by mělo vyhýbat banánem, mangu, pomeranče, granátová jablka a kokosovému ořechu. Zakázané jsou také kyselé a sladké marinády a kečup. Z bylinek je velmi účinná echinacea, hloh, zelený čaj, heřmánek, ženšen, lékořici a lopuch. Může se káva, v menším množství i bílé a červené víno, minerální vody a sodovky. Absolutně nevhodné jsou jakékoliv destiláty.
Krevní skupiny a imunitní systém
Odlišná fyziologie trávení podle krevní skupiny se projevuje i na fungování imunitního systému. Nesoulad mezi typem stravy a dispozicí člověka na její metabolické zpracování představuje významný rizikový faktor pro vznik různých zdravotních problémů. Statisticky se stejné onemocnění vyskytují u lidí s identickou krevní skupinou. Imunitní systém navzdory nesmírné komplexnosti pracuje na základním principu rozlišování vlastního a cizího. Jedním z nejsilnějších antigenů imunitního systému v lidském těle jsou antigeny krevních skupin. Chemické odlišnosti antigenů krevních buněk například způsobují, že červené krvinky člověka s krevní skupinou B reagují na červené krvinky dárce krevní skupiny A jako na „cizího nepřítele“ a imunitní systém začne hned produkovat protilátky proti buňkám cizí krevní skupiny, což se projeví jejich shlukováním, tzv. aglutinací. Podle teorie Dr. D’Adama funguje podobný princip biochemické reakce červených krvinek i v kontaktu s potravinovými alergeny, tzv. lektiny (specifické úseky bílkovinného řetězce).
Krevní skupina může odlišným způsobem reagovat na stejný typ lektinu, proto lidé v závislosti od své krevní skupiny reagují různě na stejné potraviny. Pokud konzumujeme potraviny, které pro nás nejsou vhodné, lektiny reagují s naší krví a vytvářejí shluky, čili aglutinují. Když konzumujeme vhodné nebo neutrální potraviny, tento proces nenastává. Až 95% lektinů z běžné stravy se z organismu metabolickými procesy vyloučí, zbývajících 5% se přefiltruje do krve. Lektiny z nevhodných potravin v organismu způsobují záněty střevní sliznice, reagují s bílými krvinkami, působí dráždivě na nervové tkáně, podporují vznik různých onemocnění a zvyšují obezitu.
Krevní skupina je silný genetický znak, který nás provází od počátku lidstva. Každá krevní skupina má jiné dispozice k metabolismu různých druhů potravin. Některé potraviny určité krevní skupině vyslovení vadí, některé jsou pro ni neutrální a některé zas mimořádně prospěšné. O tom, proč tomu tak je, rozhoduje imunitní systém, jehož centrum se nachází právě v krevním řečišti trávicího traktu. Stravování podle krevních skupin není všelékem, ale je vynikajícím způsobem vyčištění krve od škodlivých aglutinujúcich lektinů a tím i posílením imunitního systému.
Vzhledem k tomu, že metabolismus každého člověka je jedinečný a ovlivňován celou řadou faktorů (věk, hmotnost, fyzická aktivita, stravovací návyky atd.), jsou rozdíly i v rámci jedné krevní skupiny. Z tohoto důvodu mnoho lidí kombinuje stravování podle krevní skupiny se stravováním dle metabolického typu (jak nám tráví tuky, cukry a bílkoviny) a somatotypu (typu postavy).
Krevní skupiny a dieta
Stravovací doporučení pro jednotlivé krevní skupiny bereme jako doporučení. Není možné se jich držet na 100%, protože každý člověk disponuje specifickým metabolismem, jehož reakce nemusí odpovídat tabulkovým doporučením. Základem této diety je princip různorodosti krevních skupin a tvrzení, že pro příslušníky určité krevní skupiny existují potraviny, které jejich tělu prospívají a naopak ty, které mu škodí a způsobují obezitu. To znamená, že pokud různý lidé jedí stejné potraviny, jedni přibírají a jiní hubnou. Dieta není podložena exaktními vědeckými důkazy. Redukci hmotnosti, kterou jí dodržováním lidé dosáhnou je založena hlavně na kontrolovaném příjmu doporučených potravin, čehož důsledkem je celkové snížení příjmu energie.
Diety mají jednu společnou vlastnost – jsou to jednorázové akce. Svým způsobem jsou vlastně extrémem. Nevydržíte na nich dlouho. Dietu začnete v naději, že to nějaký ten měsíc vydržíte a zlepšíte si postavu. Vidina, že po dietě se vrátíte k normálu, je však ten nejhorší nápad, protože i kdybyste opravdu trochu zhubli, po ukončení diety zakrátko budete na původní váze. Většinou spíše na vyšší. Opět slavný jojo efekt. Proto byste měli svůj jídelníček upravit jednou pro vždy a ve stejném trendu i žít svůj život.
Shrňme si to
Hlavní myšlenka diety podle krevních skupin: Člověk by si měl vybírat potraviny podle toho, jakou má krevní skupinu.
Na čem se zakládá tato teorie?
Zakladatel, Dr. D’Adamo, tato doporučení sestavil podle toho, kdy se daná krevní skupina v historii vytvořila. Ta strava, která byla typická pro člověka v době, kdy se daná krevní skupina vyvinula, je ta ideální.
Konkrétně:
1) Jako první vznikla krevní skupina 0, a sice zhruba 50 000 let před naším letopočtem. V té době se člověk živil lovem zvěře (masem). A proto (podle Dr. D’Adama) by dnes lidé s krevní skupinou 0 měli přijímat především masitou stravu.
2) Cca 15 000 let před naším letopočtem – vznik krevní skupiny A – v té době se už lidé živili zemědělstvím, pro lidi s krevní skupinou A je tedy vhodná především rostlinná strava a mléčné výrobky.
3) Cca 10 000 let před naším letopočtem – vznik krevní skupiny B – počátky stěhování národů, čili různorodější strava složená jak z rostlinné, tak živočišné stravy.
4) Mezi lety 800 – 1000 našeho letopočtu se datuje vznik krevní skupiny AB. Vhodná je údajně pestrá strava výjma hovězího a vepřového masa, i když nevím, na základě čeho zde pan D’Adamo usuzoval.
Jaký je můj názor na dietu podle krevních skupin jakožto výživový poradce?
Jedná se asi o stejnou logiku, jako kdybych tvrdil, že lidé skupiny 0 (vyvinula se v období lovců mamutů) by neměli dodržovat žádnou hygienu, protože lovci mamutů to také nedělali.
Navíc:
a) Neexistuje žádná studie, která by potvrzovala souvislost mezi krevní skupinou a tím, jaká strava způsobí v lidském organismu úbytek váhy.
b) Zatím jsem nepotkal žádného výživového poradce nebo lékaře, který dietu podle krevních skupin doporučoval nebo ji jen považoval za rozumnou.
c) Časové údaje o vzniku krevních skupin jsou velmi nepřesné a mohou se lišit o tisíce let, během kterých se strava lidí mohla už dávno změnit.
Proč tedy některým lidem pomohla dieta podle krevních skupin zhubnout?
Dieta podle krevních skupin skrývá samozřejmě i některá pozitiva. Např. doporučuje celkově snížit příjem kalorií, dávat přednost čerstvým potravinám a donutí člověka přemýšlet o tom, co vlastně konzumuje.
Člověk, který nikdy předtím diety nedržel a rozhodne se dát na dietu podle krevních skupin, možná něco zhubne právě proto, že bude muset jídelníček plánovat – a když drží dietu, naplánuje si menší porce, než byl zvyklý.
Přečtěte si další informace
VIDEO: Dieta podle krevních skupin
Sponzorováno
Zdroje článku a studie na toto téma
- Dieta krevních skupin a kardiometabolické rizikové faktory Autor: Daiva E. Nielsen
- Eat Right 4 Your Type: The individualized diet solution to staying healthy, living longer & achieving your ideal weight. New York: Putnam. Autoři: D'Adamo P, Whitney C (1996)
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Jídlo a zdraví, Lidská krev
Přečtěte si také naše další články