Obsah článku
O ruce pečujte!
Přes tisíce nervových zakončení v pokožce dostává mozek denně miliony informací o okolním světě. Suchá a popraskaná pokožka je může zkreslit. Nízký počet mazových žláz, časté mytí, působení chladu a tepla, to vše dá rukám pořádně zabrat. Vnějším vlivům je vystavujete většinu roku. Všechny faktory přispívají k narušení přirozené lipidové bariéry pokud vysoušení pokožky. Pokud se k tomu připočítá genetika, věk a nedobrá životospráva, krém na ruce vám už nebude stačit. Výsledkem je suchá, citlivá pokožka, praskliny, záděry, fleky …
Od napětí k loupání
Důležité je rozpoznat, kdy je pokožka rukou jen suchá, a kdy už jde o chorobné stavy. Pokud pociťujete napětí nebo jemné pálení, ale na pohled vypadá pokožka rukou normálně, je jen vysušená. „Dlouhodobé loupání pokožky, viditelné puchýře, drobné mokvající rány, extrémně zarudnutí či praskání mohou signalizovat kožní nebo i vnitřní onemocnění,“ říká dermatoložka. „Za extrémními projevy suchosti se může skrývat atopický ekzém, lupénka či alergická reakce. Mnohé nemoci spojované se sníženou tvorbou ceramidů v rohové vrstvě a s nedostatkem lipidů.“ Tyto obtíže však již vyžadují návštěvu internisty, případně dermatologa, kteří stanoví diagnózu i léčebný postup. U některých alergií či ekzémů se stačí vyhnout látce, která problémy způsobuje.
V zimě přidejte více výživy
Většině potíží se suchýma rukama můžete předejít pravidelným krémováním. Platí to i pro zdravé ruce, které v zimě vystavujete mrazu a nechráníte krémem. Většina lidí myslí na obličej, ale na ruce působí stejné vnější vlivy. Pokud vás začnou svědit prsty nebo cítíte v kůži napětí, už dávno jste je měli mít nakrémované. V zimě jsou vhodnější výživné krémy. „Mohou obsahovat různé oleje jako například mandlový, ale výborný je i glycerin,“ radí odbornice. „Potřebnou vlhkost dodají rukám hydratační krémy s obsahem nenasycených mastných kyselin.“ Vyzkoušejte výrobky s obsahem bylinek, například měsíčku. Během slunečných zimních dnů je UV faktor výhodou.
Stačí dvakrát denně
„Krémy si dávat na ruce po každém umytí se mi zdá přehnané, ačkoli to neškodí. Udělejte tak alespoň dvakrát denně,“ radí dermatoložka. Pokud máte ruce suché navzdory třem denním krémováním, máte špatný krém nebo kožní problém. „I při zdravotních potížích radíme používat léčivé masti maximálně třikrát denně.“
Sponzorováno
Malá masáž rukou nezaškodí
Ráno zvolte jemnější přípravky, které se snadno vstřebají a nezanechají mastný film. Budete se cítit komfortnější. Večer sáhněte po výživnějších, mastnějších přípravcích. Pokud máte více času, naneste si na ruce silnější vrstvu a nechte ji pár minut působit. Zbytky krému si vmasírujte do dlaní. Vyplatí se to, protože na rukou se nachází množství reflexních bodů, které jsou nervovými dráhami propojené s vnitřními orgány a mozkem. Postupujte pomalu od konečků prstů až po zápěstí. Ruční masáž uvolní celý organismus. Nejvíce energie načerpáte masáží prvního článku palce. Při bolesti hlavy vám pomůže masáž prostředníka. Na závěr si vždy zatlačte bod uprostřed dlaně.
Tenká a tenčí pokožka na rukou
I pokožka rukou se věkem přirozeně ztenčuje a zpomaluje se v ní proces obnovy buněk. „Snižuje se hladina aminokyselin, urey či epidermálních lipidů. Ruce jsou náchylnější k vysušování,“ varuje dermatoložka. „Jak se kůže ztenčuje, jsou viditelnější žíly. Nejen ruce pak působí starší. V tomto případě zlepší kvalitu pokožky rukou jen speciální ošetření laserem nebo radiofrekvencí.“ Všechny metody musíte absolvovat průměrně čtyři-ž pětkrát. Ale i po ošetření se musíte o ruce starat. Minimálně je pravidelně krémovat dvakrát denně.
Tipy pro hebké ruce
- Pokud máte suché ruce, v žádném případě si je neohřívejte horkou vodou. Pokožku více vysouší. Na mytí je vhodná vlažná voda.
- Pokud vás dráždí klasická mýdla, zvolte jejich jemnější varianty. Citlivé pokožce rukou budou vyhovovat přípravky bez parfemace, parabenů a množství konzervačních látek.
- Při práci s čisticími prostředky používejte rukavice. Pokud jste na jejich materiál alergičtí, dejte si pod ně bavlněné kosmetické rukavice.
- Klasické rukavice vás zachrání zejména během mrazivých dnů a lyžovaček. Pokud jste si je zapomněli, schovejte si ruce alespoň do kapes.
- Dezinfekční gely mohou citlivější pokožku pořádně potrápit, někdy na ní zanechají i viditelné bílé mapy. Vhodnější alternativou jsou dezinfekční vlhčené utěrky.
Jaké jsou možnosti omlazení?
- Parafín – patří k příjemným a léty ověřeným procedurám. Zábal pokožku hydratuje, zjemní a efekt je viditelný okamžitě.
- Rádiomezolift – radiofrekvence pokožku vyhladí zpevní, epidermis zhrubne, pak se drobnými vpichy pokožka „nadopujeme“ chybějícími vitamíny a kolagenem. Pokožku rukou ošetření hydratuje a vyživí.
- 3D buněčný lifting – ruce omladí a barevně sjednotí pokožku, na které jsou přítomny pigmentové změny. Jde o neinvazivní metodu, při níž dermatolog aplikuje syntetické kmenové buňky a laserem stimuluje tvorbu kolagenu. Na závěr působí na povrch pokožky rukou diodové polarizované světlo. Výsledkem je omlazení, zpevnění rukou a pokožka bez pigmentových skvrn.
- Fotorejuvenace – jde o klasické ošetření, při kterém se takzvaným IPL
světlem řeší zejména různé fleky na rukou.
Mužské ruce jsou ve výhodě?
I na rukou mají muži pokožku hrubší než ženy, proto jim stárne pomaleji. Kožní problémy se jim však nevyhýbají, dokonce jsou častější. Muži se neradi krémují a ruce si neváhají zašpinit. „Problémy se vyskytují zejména u těch, kteří dělají hodně s papírem, nebo u těch, co pracují manuálně. Na dlaních nebo v oblasti mezi prsty mají muži pokožku často popraskanou, šupinatou a citlivou. V tomto případě pomůže jen návštěva lékaře a hormonální masti. Pokud jsou ruce často namáhány, potřebují zvýšenou péči,“ radí dermatolog.
A zdravá rada na závěr
Nezapomínejte na pitný režim. Vytopené místnosti a přechody z tepla do zimy potrápí citlivou pokožku rukou, proto potřebuje zavlažovat i zevnitř.
Sponzorováno
A jak o své ruce pečujete vy?
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Pitný režim a hydratace, Pleť a pokožka těla
Přečtěte si také naše další články