Podle odborníků mají nenasycené mastné kyseliny a B vitamíny pozitivní vliv na duševní zdraví člověka během celého jeho života. Pozitivně ovlivňují růst a vývoj mozku a nervové soustavy. Podle MUDr. Jany Bízikové z Dětské kliniky respirační medicína Fakultní nemocnice s poliklinikou Bratislava-Ružinov mají být trvalou součástí naší stravy.
Duševní vývoj člověka
Duševní vývoj člověka začíná už před narozením a pokračuje v průběhu dětství až po dospívání. K duševním činnostem patří například chápání, pozornost, paměť, psychomotorické funkce, jazykové vlohy, nebo schopnost učit se. „Duševní vývoj je výsledkem fyzického růstu a zrání mozku, přičemž nejrychleji roste během prvních dvou let života, plnou velikost dosahuje v pěti letech, ale jeho vývoj pokračuje až do dospělosti, kdy člověk neustále získává další schopnosti“ konstatuje MUDr. Jana Bíziková.
Sponzorováno
Důležité faktory, které ovlivňují duševní vývoj
- venkovní stimulace
- výchova, zkušenosti
- vzdělávání
- vhodná výživa
Důležité živiny pro vývoj
Mezi živiny, které mají vliv na duševní vývoj, patří vitamíny skupiny B a omega-3 mastné kyseliny (ALA, EPA, DHA).
Vitamíny B jsou obsaženy v kvasnicích, obilovinách, luštěninách, tmavý chléb, sóji, listové zelenině, oříšcích, mléce a mase. Omega-3 mastná kyselina ALA je především v rostlinných olejích a semenech rostlin. DHA se nachází v mateřském mléce a tučných rybách.
„I když je lidské tělo schopno přeměnit ALA na EPA, která je prekurzorem DHA, tato přeměna je poměrně neefektivní. Proto se doporučuje přijímat DHA v dostatečném množství navíc ve stravě. Tučné rybí maso se doporučuje jíst přibližně jeden až dvakrát za týden. Příjem omega-3 mastných kyselin a vitamínů B však ve většině evropských zemí nedosahuje optimální hodnoty. U dětí je navíc těžší zvýšit příjem omega-3 mastných kyselin změnou stravovacích návyků, např. přimět je, aby jedli více tučného rybího masa“ konstatuje odbornice.
Sponzorováno
Mezi tučné mastné ryby patří úhoř, losos, tuňák, mezi středně tučné ryby zařazujeme většinu druhů ryb žijících v našich vodách (např. pstruhy).
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Lidský mozek
Přečtěte si také naše další články