Obsah článku
Pečivo a hubnutí
Chléb, pečivo, knedlík a další pekárenské výrobky patří k nejčastěji konzumovaným jídlům. A právě jejich častá konzumace je dělá při hubnutí důležitými. I malé množství ušetřených kalorií při potravině, která se jí často, v konečném důsledku v průběhu několika týdnů nebo měsíců znamená pozitivní bilanci ve prospěch hubnutí. Při hubnutí dostává tělo menší množství stravy a proto je nesmírně důležité, aby tato strava byla bohatá na všechny důležité živiny, neboť na jejich deficit může tělo zareagovat v lepším případě únavou, v horším případě oslabením imunitního systému a následnou nemocí. Bílá mouka v tomto směru nemůže konkurovat celozrnné, která kromě škrobu a bílkovin obsahuje také tuk, minerální látky, stopové prvky a vitamíny. Navíc v ní obsažená vláknina se postará o to, aby se tyto látky uvolňovaly postupně a tím i rovnoměrně a delší dobu bylo jimi tělo zásobováno. Tato vláknina rovněž váže na sebe i škodlivé látky, které ve stravě přijmeme, nebo jsou produktem trávení a mohly by ohrozit vaše zdraví.
Je chléb při dietě zakázaný?
Mnoho hubnoucích je ochotno vzdát se při redukci hmotnosti všeho, jen ne chleba. Chléb patří odedávna k nejzákladnějším potravinám. Navzdory všeobecné oblíbenosti je však jednou z prvních potravin, kterým při dietě uděláme konec. Jak tedy s chlebem při hubnutí?
Chleba se při dietě nemusíte zcela vzdát, pokud potřebujete shodit pár kilogramů. Je však vhodné ho alespoň omezit a nahradit zdravějšími a diétnejšími pečivy a chleby. Dnes už máte na výběr širokou škálu rozličných vícezrnných i celozrnných chlebů. Prodávají se ořechové, lněné, slunečnicové, finské chleby, které jsou díky nízkému nebo žádnému obsahu bílé mouky mnohem přijatelnější při hubnutí, než chleby pšeničné či bramborové. Pozor však vyplatí dát zejména v případě koupě tmavých chlebů, které sice vyvolávají dojem racionální stravy, ve skutečnosti jsou ale jen přibarvované karamelem nebo kávou. V mnoha supermarketech bývá u regálů s chlebem i seznam jednotlivých druhů a jejich složení a jiní výrobci zase údaje o složení přímo vytisknou na etiketu.
Domácí pekárna na chléb
Pekárna chleba umožňují upéct si čerstvý chléb v pohodlí domova, a co je důležité – přesně podle vašeho gusta. Celozrnný chléb tak můžete mít hotový za přibližně tři a půl hodiny a je jen na vás, jaké přísady použijete. Dietnější chleby můžete dochutit semínky, ořechy, slunečnicovými semínky, lněnými, ovesnými vločkami a pod. Takový chléb budete mít i s podílem muk, které se při průmyslové výrobě, kvůli špatným pekařským vlastnostem, nepoužívají. Dodržte však vhodný poměr složek pečeného chleba. Když se tento poměr překročí, budete chlebem zklamaní, proto je třeba vždy držet receptu.
V posledním období velmi získává na popularitě v kuchyni málo používanou obilovinu – proso. Je skutečně velmi bohaté na minerální látky, ale do chleba ho nepřidávejte, pouze pokud je naklíčené a rozmixované na kaši. Chuť má hořkou a slupku velmi tvrdou (to se dá odstranit naklíčením). V prodeji je i celozrnná prosná mouka, přesto využitelnost minerálních látek z ní je nízká a to díky jeho tvrdé slupce, která je velmi bohatá na křemík. Tato mouka má hořkou chuť a slupka, podobná písku, by mohla poškodit žaludeční sliznici u citlivějších lidí. Chléb s podílem kaše z naklíčeného prosa má však vynikající chuť ale je jen pro lidi se zdravým žaludkem. Třeba být realistou a najít si recept, který je ve vašich silách. V případě nedostatku času je lepší dělat nekynutý celozrnný chléb jak kupovat bílý. Ale i zde platí, že s mírou a nikdy byste si neměli pochutnat na více než dvou, tří malých kouscích chleba, pokud toužíte po nové postavě.
Při nákupu si vyberte zdravější chléb a pečivo
Při kupování chleba si všímejte pořadí v jakém jsou uvedeny použité mouky. Pokud je na prvním místě uvedena pšeničná mouka nebo žitná mouka, nejde o chléb celozrnný (takové chleby to ani nemohou mít uvedeno v názvu, nejčastěji jejich název evokuje zdravý životní styl, např. fitness apod.). Jen celozrnný chléb, pokud to má i v názvu je skutečně celozrnný. Mouka, které je největší podíl v chlebu bývá uvedena na prvním místě, za ní následují ostatní dle poměru.
Sponzorováno
Knedlík a hubnutí
Tato příloha je téměř neodmyslitelnou součástí některých jídel. Zatímco o chlebu můžeme říci že bílý chléb se chutí celozrnnému nevyrovná, u knedlíku to už neplatí. Pokud je někdo naučen na lehoučký, měkký knedlík, má při hubnutí problém. Jednou alternativou může být polenta, připravená na způsob knedlíku, ta mě velmi nízký energetický obsah a tím že se jí může dát při hubnutí na porci více, oproti kynutémz knedlíku a talíř už nevypadá tak žalostně prázdný. (Polenta chutí trochu připomíná jemný bramborový knedlík, tedy nic, co by bylo našim chuťovým pohárkům cizí.) Bramborový knedlík má přijatelný glykemický index a proto je vhodnější i při hubnutí, pokud se dodrží velikost porce (100 – 150g). Proto ho krájíme na tenko, i v případě kulatých knedlíků.
Hubnutí ještě neznamená vzdát se této oblíbené přílohy, stačí jen její konzumaci omezit a vyzkoušet i jiné alternativy a samozřejmě také zmenšit velikost porce.
Základní zásada – Vaše cesta ke štíhlé postavě musí začít v hlavě
Předtím než se do shazování kilogramů pustíte si pročtěte nový přístup ke stravování. Nezakazujte si čokoládu, chléb a ani si denně neopakujte, že musíte zhubnout. Takto budete pod zbytečným psychickým tlakem. Dávejte si spíše pozitivní cíle jako: chci v létě na pláži dobře vypadat nebo chci si zapnout kalhoty bez zadržování dechu. Ve vašem směřování k štíhlé postavě vám pomohou i odpovědi na následující otázky o hubnutí.
Chci zhubnout rychle. Co mám dělat?
Nehubněte rychle! Kdo zhubne rychle, rychle zas ztuční. Nevěřte reklamám, které slibují, že se dá zhubnout 20 kilo za měsíc.
ak rychle se dá hubnout?
Reálné číslo jsou asi 3 až 5 kilo za měsíc.
Potřebuji zhubnout jen na břiše.
Nelze. Oddělené hubnutí není možné. Jakkoliv budete hubnout, tuk na břiše bude poslední, kterého se zbavíte.
Jaké jsou nejčastější chyby při hubnutí?
Pokud si někdo nenastuduje ani základy. Pak bývá redukční dieta velmi špatně navržená, nezdravá. Člověk je při špatně navržené dietě zbytečně hladový a brzy ho hubnutí přestane bavit. Mnozí zkoušejí nesmyslné diety, jako dělená strava, nebo rýžová dieta ..
Z jakých potravin přibíráte?
Tloustne se z každé potraviny, která obsahuje energii a sníte jí více, jak můžete. Dodržte rovnováhu mezi denním příjmem a výdejem kalorií. Jezte pestře a rozumné množství. Používejte rozum a energetické tabulky potravin. Brzy zjistíte, že se vám nevyplatí jíst jídla, jako pečené buchty, koláče, sušenky, sladkosti, hamburgery, krekry, slané tyčinky. Nevyplatí proto, že se z nich dá sníst jen velmi málo (pokud nechcete přibrat) a zůstává po nich jen velký hlad.
Jaký chléb jíst při hubnutí?
Upřednostněte celozrnný chléb a pečivo. Pozor na grahamové rohlíky, jsou velmi mastné.
TIP: Co se stane, když přestanete úplně jíst pečivo?
Můžete při hubnutí jíst tuky?
Pokud chcete hubnout, musíte jíst i tuk! Tuk je nezbytný pro zdraví. Vyhýbat je se třeba tuku živočišnému, nasycenému. Vyhýbat však neznamená vyloučit. Živočišný tuk by měl tvořit asi 10% tuku, který denně sníte. Živočišný tuk obsahuje hlavně maso, sýry, vejce mléčné výrobky, jako máslo, smetana. Velmi prospěšný je tuk rostlinný, lisovaný za studena. Nebojte se popíjet surový panenský olivový olej, lněný, řepkový olej. Pro uchování zdraví je nutné denně přijmout asi 25 gramů tuku. Vyhýbejte se tuku tepelně zpracovanému, hlavně v koláčích, keksech, smažených jídlech. Vhodné množství tuku při hubnutí je asi 50 gramů tuku denně.
Kterým potravinám se při hubnutí vyhnout?
Nejen z důvodu hubnutí, ale i prevence jiných chorob se vyhýbejte cukru v jakékoliv formě. Neslaďte, nepijte slazené limonády, nejezte sladká jídla. Solte co nejméně. Úplně se vyhýbejte uzeninám, nad ohněm grilovaným jídlům (vysoký obsah karcinogenů), omezte smažená jídla.
Můžete místo chleba jíst polystyrenové chleby?
Ne, alespoň ne pokud věříte, že jejich jedení způsobí hubnutí. I polystyrénové chleby obsahují zhruba stejné množství energie. Klidně si je občas dejte, ale nepoužívejte je jako univerzální zbraň proti obezitě. Klidně můžete jíst i celozrnný chléb. Důležitý je celkový příjem energie.
Tloustne se z chleba?
Není pravda, že z chleba se tloustne. Tloustne se z každé potraviny, jejíž sníte hodně. Chléb klidně jezte dál, nejlépe celozrnný. Důležité je, abyste ho jedli přiměřené množství. To znamená například na snídani si dejte asi 50 gramový plátek chleba, pokapejte ho olivovým olejem. K tomu například kus sýra, šunky, nebo vajíčko. Plus kedluben a máte sestavené syté a zdravé snídaně. Nebojte se chleba. Pryč z něj, pokud si dáte denně půl pecnu.
Pár vět na závěr
Jak se bílá mouka označuje za jednoho z největších viníků naší nadváhy, tak nám mohou obiloviny a jejich správná kuchyňská úprava napomoci i zbavit se nadváhy. Musíte jen změnit zažité postupy jejich konzumace a co nejvíce zredukovat používání bílé mouky a škrobu. Pokud k bílé mouce budete přistupovat stejně přísné jako k používání rafinovaného cukru, efekt hubnutí se časem dostaví. Příjemnou stránkou těchto změn v jídelníčku je i to, že sytící efekt celozrnných obilných jídel je vysoký, jejich glykemický index přijatelný, takže hubnoucí nemá až takový pocit hladu a odříkání.
TIP: Co pít při hubnutí?
VIDEO: Vím, co jím: Pečivo
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Jídlo a zdraví, Redukce hmotnosti
Přečtěte si také naše další články
Dobrý den,
v článku je většina věcí pěkně shrnuta. Když jsem začal hubnout musel jsem změnit i jídelníček. Ze začátku jsem vynechal bílé pečivo a časem i lepek. Výsledek jde ohromně znát! Teď co už uplnynula nějaká doba to beru jako samozřejmost. Ale už po pár dnech po vysazení lepku cítíte „volnost“ a lépe se hubne. Můžu jen doporučit!