Sponzorováno

Estragon (pelyněk) a jeho použití: pro zdraví i do kuchyně 4.79/5 (34)

Estragon obsahuje látky, které mají vynikající účinek na trávení, povzbuzuje totiž vylučování trávících šťáv a zvyšuje tak chuť k jídlu.

Estragon obsahuje látky, které mají vynikající účinek na trávení, povzbuzuje totiž vylučování trávících šťáv a zvyšuje tak chuť k jídlu.

Estragon je bylinka, která je u nás stále málo používaná. Ale vzhledem k lahodné chuti, jakou umí jídlům dodat, by se jí mělo dostat většího uznání. A to nejen z tohoto důvodu, protože chutí její působení ani z daleka nekončí. Estragon má mimo jiné i pozoruhodné léčivé účinky a je zdrojem mnoha cenných živin. Přijdete mu na chuť i vy?

Jak rostlinka vypadá?

Estragon, u nás více známý pod jménem pelyněk, je vytrvalá rostlina z čeledi hvězdicovitých, dorůstající výšky 50-120 centimetrů. Přímá, rozvětvená, dřevnatá lodyha je porostlá úzkými, kopinatými a hustě čárkovitými lístky. Nejvíce vůně – podobné anýzové, se ukrývá ve vrcholcích výhonů a v mladých listech. Lahodné jsou u tohoto bylinkového druhu rozvité bílošedé kvítky, kvetoucí od června do září.

Estragon – vzácný host z Asie

Ve středověku byl údajně estragon prostředkem na vyhánění draků a hadů – odtud i jeho název. Do našich končin se dostal až v 13. století. Jeho domovem je zejména Turecko a Arménie. Kromě těchto oblastí, kde se používá téměř do každého jídla, se těší nesmírné oblibě hlavně ve Francouzské kuchyni, kde je poměrně dominantní kořením, ale také ve středomořské kuchyni. Jako přísadu do jídel ho využívají Italové, Španělé, ale i Řekové.

Co v něm najdete?

Estragon je zdrojem mnoha cenných výživných látek:

Francouzská i ruská odrrůda estragonu

Známe dvě odrůdy estragonu – ruskou a francouzskou. Zatímco ruská odrůda je i podle názvu při pěstování o něco odolnější, její francouzskou kolegyni je vypěstovat poměrně složité. Proto, pokud si chcete doma vypěstovat estragon, pořiďte si raději ruský typ, i když ten je o něco méně aromatický. Francouzský estragon je sice chuťově lahodnější, ale možná by vám péči nepřinesla očekávanou úrodu.

Sponzorováno

Estragon a zdraví

Při jakých zdravotní neduzích jej můžete použít?

  • zlepšuje trávení
  • pročišťuje ledviny
  • zlepšuje chuť k jídlu
  • posiluje organismus
  • má antiseptický účinek
  • vhodný při ženských problémech
  • zmírňuje křeče
  • pomáhá při bolestech zubů
  • odvar vhodný při nespavosti

Přidejte jej až nakonec

Estragon se totiž nesmí vařit. I když je součástí oblíbené francouzské a středomořské kuchyně, při kuchtění s ním třeba pamatovat na to, že se do jídla přidává až po dovaření. Vhodnější je tedy zejména na studenou kuchyni, ať už do salátů, zálivek, omáček, na posypání hotového jídla (výtečně ladí s kuřecím masem či rybami). Použít jej můžete na zlepšení chuti do guláše, různých vaječných jídel, bylinkových marinád, ale i ke grilovaným jídlům, pečeným bramborám či do bylinkového másla.

Jak estragon správně pěstovat?

Estragonu se nejlépe daří v zahrádce, přičemž vám v ní po jednom zasazení vydrží několik let. Vyžaduje slunné stanoviště a potřebuje pravidelnou vláhu, zejména během sušších období. V zahradě může dorůst až do výšky 150 cm, ale dá se pěstovat i na balkoně, ve větším květináči, kde dosáhne výšky kolem 60 – 70 cm. Jeho pěstování v interiéru není vhodné, protože se mu tam nedaří. Na podzim je potřeba ho seříznout ve výšce asi 10 cm nad zemí a přikrýt slámou či větvičkami. Lístky se dají použít buď čerstvé, nebo si je můžete nasušit pro zimní použití. Stačí je rozložit na plech, zda síťku a počkat, až vyschne.

Estragon v těhotenství

Estragon v těhotenství raději vynechte. Není vhodný pro těhotné ženy, protože může vyvolat potrat či předporodní problémy. Estragon se používal jako jeden z prostředků pro přerušení, či lépe řečeno ukončení těhotenství. Takže těhotné ženy pozor.

Sponzorováno

TIP: Na co je dobrý pelyňkový olej?

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva