Sponzorováno

Kefírová zrna či Tibetská kefírová houba – zázrak přímo z Tibetu? 4.87/5 (39)

Kefírová zrna či Tibetská kefírová houbaChcete se dožít 100 a více let? Ano? Pití kefíru vám to bohužel zaručit nemůže, ale můžete být díky němu v lepší kondici, zvýší pravděpodobnost delšího a zdravějšího života.

Tibetská kefírová houba (zkráceně kefírka) je kombinace bakterií a kvasinek v bílkovinách, tucích a cukrech. Tato symbiotická kultura vzhledem připomíná květák. Jakmile se tibetská kefírová houba zalije mlékem, působením mnoha druhů bakterií a kvasinek se spouští kvasný proces. Bakterie kefíru metabolizují mléčný cukr na mléčnou kyselinu, čímž vznikne kyselý, lehce perlivý, mírně alkoholický nápoj s konzistencí podobnou řídkému jogurtu, který zpravidla tolerují i osoby alergické na laktózu. Na počátku 20. století dosahoval kvašený kefír v malých mlékárnách 1 % až 2 % alkoholu, ale kefír vyráběný komerčně moderními metodami má díky snížené době kvašení méně než 1 % alkoholu.

Kefír se v současné době stává stále oblíbenější díky svému zdravotnímu přínosu. V kefírové houbě se nachází mnoho různých bakterií a kvasinek, které tvoří složité a vysoce proměnlivé společenství mikroorganizmů. Tyto pro člověka příznivé organizmy se rychle množí v mléce. Jejich působení ve střevech spočívá mj. v tom, že vytvářejí nepříznivé prostředí pro rozličné patogeny, a tím je vytěsňují. Doma vyrobený kefír mívá oproti komerčnímu zhruba 10x více probiotických organizmů, protože v procesu výroby komerčních produktů se provádí pasterizace.

Odkud kefír pochází?

Kefírová kultura pochází jednak z kavkazských hor a taky z opatství v Tibetu (tamní kefírová zrna nazývaná Tibetská houba jsou drobnější) a je snad 5000 let staré. Nikdo dnes přesné datum nezná. Jednoduše je to dost staré.

Co se Kavkazu týká, tak podle legendy daroval kefír příslušníkům ortodoxní církve Aláhův prorok, Mohamed. Kvůli pověře, že „Prorokova zrna“ ztratí svoji moc a sílu, pokud by se ho zmocnili nevěřící, byl přísně střežen před cizinci a byl předáván z generace na generaci a pokládán za součást kmenového bohatství. Cizinci občas dostali ochutnat hotový nápoj, ale samotná kefírová kultura zůstala tajemstvím. V devatenáctém století začali kefír zkoumat ruští doktoři a začali publikovat vědecké studie o pozitivních účincích kefíru. Pro získání kefírových zrn prý použili krásnou ženu, která měla obměkčit srdce kavkazského knížete a která po spoustě dobrodružství přivezla do Moskvy první hrnek chrchlíků, jak se jim také říká.

Obyvatelé Kavkazu používali kefír pro uchování kozího, koňského nebo kravského mléka bez ledniček (mléko uchovávali v kožených vacích) a díky němu se dožívali extrémně vysokého věku (samozřejmě nejen díky němu – žili na čerstvém vzduchu, pili čistou vodu, měli dostatek pohybu). Některé nemoci (jako tuberkulóza a rakovina) tam byly úplně neznámé.

Co je to vlastně kefír?

Kefírem se obecně myslí nápoj, který je vyrobený kvašením pomocí kefírové kultury. Existují dva druhy kefírové kultury. Jeden druh žije a rozmnožuje se v mléce, má mazlavou gelovitou konzistenci bílé barvy (vypadá jako malé měkké růžičky květáku) a krmí se laktózou, zatímco „krystalky“ toho druhého, žijícího ve sladké vodě, jsou pružné, průsvitné a křehké. Je to společenství různých druhů kvasinek a bakterií. Typické složení klasického (tedy toho mléčného) kefíru: Lactobacilli Lb. acidophilus Lb. brevis Lb. casei Lb. casei subsp. rhamnosus Lb. casei subsp. pseudoplantarum Lb. paracasei subsp. paracasei Lb. cellobiosus Lb. delbrueckii subsp. bulgaricus Lb. delbrueckii subsp. lactis Lb. fructivorans Lb. helveticus subsp. lactis Lb. hilgardii Lb. kefir Lb. kefiranofaciens Lb. kefirgranum sp. nov Lb. parakefir sp. nov Lb. lactis Lb. plantarum Streptococci / lactococci Lactococci lactis subsp. lactis Lc. lactis var. diacetylactis Lc. lactis subsp. Cremorne Streptococci salivarius subsp. thermophilus Strep. lactis Enterococcus durans Leuconostoc Cremorne Leuca. mesenteroides Kvasinky Candida kefir C. pseudotropicalis C. rancens C. tenuis Kluyveromyces lactis Kluyveromyces marxianus var. marxianus K. bulgaricus K. fragilis / marxianus Saccharomyces subsp. Torulopsis holmia Saccharomyces lactis Sacc. carlsbergensis Sacc. unisporus Debaryomyces hansenii Zygosaccharomyces rouxii Acetobakterie Acetobacter ACET A. rasens. Pěkné počteníčko ;)

Co je na kefíru tak dobré, že bych ho měl (a) pít?

Nápoj (ať už ten mléčný nebo vodní) zamezuje shromažďování a hnití potravy ve střevech, odkyseluje organismus (i když je chuťově kyselý, vyvolává zásaditou reakci organismu), produkuje enzymy, které pomáhají uvolnit ve vodě nerozpustné látky, rozkládá těžce stravitelné látky (rozkládá například laktózu v mléce, a proto ti, pro koho je mléko těžce stravitelné, nemívají s mléčným kefírem problémy). V trávicím traktu se dokáže vypořádat s různými nežádoucími přemnoženými kvasinkami, bakteriemi a viry, stimuluje imunitní systém.

Co všechno si můžu pomocí kefíru léčit?

Nemoci nervů, vnitřní onemocnění, bronchiální katary, veškeré sklerózy, infarkt myokardu, onemocnění žlučníku, jater, ledvin, infekční žloutenka, žaludeční a střevní onemocnění, průjem, zácpa, nemoci krve, vyrážky, ekzémy, candida (kvasinky). No a protože kefír zlepšuje imunitu a vitalitu organismu, tak se s jakoukoli chorobou lépe vypořádáme a spoustě nemocí se vyhneme. Navíc spousta chorob souvisí se špatným trávením a zácpami.

Jak často pít kefír a v jakém množství?

Nejlepší je pít kefír denně a to v takovém množství, jaké je vám příjemné. Někdo pije kefír před každým jídlem, někdo jiný hrnek kefíru ráno a hrnek kefíru před spaním. Pokud ho pijete před spaním, vypláchněte si na závěr pusu nebo vyčistěte zuby, protože některé bakterie v kefíru se kamarádí s kazy. Také je vhodné jednou za čas na pár dnů vysadit. Pokud s kefírem začínáte, raději zpočátku pijte menší množství (třeba několik lžiček), aby si tělo postupně zvyklo na některé pro něj neznámé bakterie a kvasinky. V opačném případě mohou nastat různé problémy typu průjem, vyrážka, bolení břicha, které ale po krátké době mizí. Dalším počátečním problémem bývá i proces detoxikace organismu, který kefír ve tvém trávicím traktu může nastartovat a pokud se vaše tělo rozhodne zbavit se jedů třeba přes kůži, pak vád asi nemine nějaká ošklivá vyrážka. Pokud ale vydržíte konzumovat kefír i nadále, časem se i těchto problémů zbavíte – čím víc kefíru pijete, tím se jich zbavíte rychleji, i když bouřlivěji.

Jak si můžu kefír připravit (základní recept)?

Na dva hrnky kefíru potřebujetr tyto suroviny: 1 – 2 polévkové lžíce kefírových chrchlíků, 1/2 litru mléka.
Postup: Použijte sklenici (měla by být dost velká, aby zůstala část sklenice prázdná) s uzávěrem – ne kovovým, nemusí být těsný (čím těsnější, tím víc CO2 se v kefíru vytvoří), ale je dobré něčím nádobu pokrýt, aby do ní nepadaly nečistoty a nepřitahovalo to hmyz. Nalijte do ní mléko, vložte tam chrchlíky a tak 12 až 24 hodin nechejte fermentovat při pokojové teplotě. Čím teplejší počasí, tím rychlejší fermentace. Mléko neohřívejte, klidně použijte studené z lednice, kefír se nesmí vystavovat vysokým teplotám!

Sponzorováno

V průběhu zrání občas sklenicí zatočte, zatřepejte, aby se ke kefírovým chrchlíkům dostalo nezpracované mléko – pokud necháte sklenici jen tak stát, může se výsledný nápoj rozdělit na syrovátku a slepený kefír, ale to nevadí, protože se to dá zpět rozmíchat. Jak poznáte, že je kefír hotový? Když sklenicí zahýbáte tak, aby se obsah rozléval po stěnách, zůstane na stěně sklenice typický kefírový povlak, který když odtéká, vytváří taková jakoby říční korýtka. No a je to hustší než mléko.

Nebo uvidíte, jako je mléko rozdělené na syrovátku a sraženiny. Nebo to můžete ochutnat. Prostě to nechejte dělat tak dlouho, jak dlouho chcete. Časem si určitě najdete svůj ideální způsob, protože každý to máme rádi trošku jinak. OK, kefír je hotový – má správnou konzistenci i vůni – tak co teď? Vezměte svůj kefírové sítko a proceď obsah do nějaké jiné nádoby, ze které kefír buď hned zkonzumujte nebo ho strčte do lednice, kde vydrží prakticky neomezeně dlouho. Nejlépe se kefír přecedí, když napřed nádobou zatřepete, aby se obsah pěkně zhomogenizoval a chrchlíky nebyly „zazděné“ v mléčných sraženin. Přeceděné kefírové chrchlíky dejte zpět do vypláchnuté sklenice a dejte jim čerstvé mléko. Můžete s nimi dát zpět do sklenice i trošku hotového kefíru – urychluje to růst i fermentaci. Doporučuje se při přípravě nepoužívat kovové předměty (cedník, lžíce). Nevystavujte kefír vysokým teplotám a čisticím prostředkům.

Na kvalitě mléka také hodně záleží. Čím kvalitnější bude, tím hutnější a chutnější kefír budete mít. Kvalitní mléko prospívá i houbičkám. Odzkoušené máme biomléko, to je dobré, nebo mléka plnotučná, nebo polotučná, ale méně trvanlivá. Naopak nevhodná jsou mléka trvanlivá v krabicích, která kromě názvu již asi nemají s mlékem mnoho společného… Pokud máte možnost odběru mléká přímo od chovatele, je to vůbec nejlepší. Mléko může být kravské i kozí.

Mám hotový kefír, co s ním všechno můžu dělat?

Tak, kefír se udělal a teď byste ho rád konzumovali. Nejjednodušší je samozřejmě pít ho bez úprav. Nebo ještě lepší je vychladit si ho v lednici.

Další možnost je vyrobit si to, čemu se u nás říkalo mléčný koktejl a dnes se to ve světě říká „smoothie“. To se udělá tak, že se smíchá kefír a nějaké dobré ovoce (banány, jahody, ..), přidat tam třeba trochu medu, kokosu, skořice, vanilky, vaječný žloutek (z čerstvého vejce), obilné klíčky, rozemletá lněná semínka, v létě pár kostek ledu – nejlepší je použít vlastní fantazii a smíchat si to, co máte rádi a když to nebude dobré, zkusíte něco jiného.

Další možnost je taková snídaňová. Když si večer připravíte misku müsli (ze samých dobrých a zdravých ingrediencí), zalejete ji kefírem a necháte ji do rána stát při pokojové teplotě (zakrytou talířkem kvůli hmyzu), jakmile vstanete budeš mít připravenou předem zdravou, dobrou snídani. Nebo když chcete mít snídani křupavé, zalejte si to kefírem až ráno.

Je i spousta dalších jídel, ve kterých můžete kefír použít. Prakticky do všech vařených jídel, do kterých je třeba dát smetanu nebo mléko, můžete dát kefír (samozřejmě to nebude takové hlaďoučké a slaďoučké jako ze smetany, ale chcete být zdraví).

A co mlsání pro děti? Proč jim neudělat kefírový nanuk? Rozmixujte kefír s ovocem, s kokosem, můžete něčím přisladit (med) a pak naplňte do vhodných nádob ve tvaru nanukových tyčinek a nechte zmrznout.

Přenášení hotového kefíru

Udělali jste si doma kefír a chcete si ho přenést do práce? Pak určitě nepoužívejte žádné uzavírací krabičky, neosvědčila se ani Lock & Lock krabička s vodotěsným víčkem. S kefírem je to podobné jako s burčákem. Pořád pracuje, přenášením se v něm uvolňují plyny a ty se snaží dostat ven. Jako ideální způsob se osvědčila pet láhev (stačí i malá). Dobře uděláte, když během cesty alespoň jednou víčko lahve povolíte, abyste uvolnili nahromaděný plyn.

Jak si uchovat kefírová zrna?

Krátkodobé skladování

Pokud potřebujete na pár dnů přerušit výrobu kefíru, pak kefírová zrna naložte do mléka a uložte do ledničky. Podle délky uskladnění je kefír připravený ke konzumaci nebo ho nechte pár hodin dodělat při pokojové teplotě.

Dlouhodobé skladování

Případné přebytky zamrazíme. Je to velmi jednoduché. Kefírová zrna propláchněte na sítku vodou, dáme je do malé plastové misky a zalijeme mlékem. Nádobu uzavřete a dejte do mrazáku. Tam kefírová zrna čekají na svoji novou příležitost.

Kefír a jeho vliv na zdraví

Co se nastřádalo za generace sledování a pití kefíru:

  • Uspořádá imunitní systém a zvyšuje odolnost těla vůči nemocem
  • Reguluje krevní tlak, krevní cukr a léčí cukrovku
  • Léčí plíce, záněty průdušek, tuberkulózu, astma, alergie a migrénu
  • Má příznivý vliv na srdce a krev, léčí problémy krevního oběhu
  • Hojí různé ekzémy a všechna onemocnění pleti, vede k vyléčení trudovitosti
  • Léčí ledviny, močový trakt a chrání prostatu
  • Má přímý vliv na hladinu cholesterolu, osteroporézu a revmatismus
  • Podporuje produkci enzymů a léčí slinivku břišní
  • Zlepšuje činnost jater a žlučníku, upravuje produkci žluči, má pozitivní vliv na zánět jater
  • Přizpůsobuje látkovou výměnu, trávení a léčí onemocnění tlustého střeva
  • Léčí záněty tlustého střeva, průjmy, katary, výtoky, syndrom netěsného vratníku, canditidu a jiné nemoci
  • Obnovuje rovnováhu střevní mikroflóry a žaludečních kyselin, léčí vředy dvanácterníku
  • Produkuje vlastní antibiotika, ničí nepřátelské bakterie, léčí vnitřní a vnější záněty
  • Léčí alergii na laktózu a zajišťuje úplné trávení mléčných produktů
  • Vyrábí vlastní protirakovinné složky, předchází metastázám a vede k jejich vyléčení
  • Zpomaluje proces stárnutí, vyhlazuje a vylepšuje pleť, vlasy a uvolňuje svalové napětí
  • Snižuje neklid a deprese, zvyšuje energii a pocit spokojenosti

Kefír je zraví velmi prospěšný. Reguluje trávící a zažívací procesy a tím pomáhá tělu zvyšit imunitu. Obsahuje kefírové kultury, které pomáhají udržovat v rovnováze střevní a žaludeční mikroflóru. Kefír je vhodné užívat, pokud trpíte častými chřipkami, záněty různého druhu, nástudy, pokud trpíte trávícími a zažívacími problémy, ekzémy, po lečbě antibiotiky a podobně…Kefír zamezuje shromažďování a hnití potravy ve střevech, odkyseluje organismus (i když je chuťově kyselý, vyvolává zásaditou reakci organismu), produkuje enzymy, které pomáhají uvolnit ve vodě nerozpustné látky, rozkládá těžce stravitelné látky (rozkládá například laktózu v mléce, a proto ti, pro koho je mléko těžce stravitelné, nemívají s mléčným kefírem problémy). V trávicím traktu se dokáže vypořádat s různými nežádoucími přemnoženými kvasinkami, bakteriemi a viry.

Co dál přečít o kefíru?

VIDEO: O Tibetské houbě

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    6 Komentářů u článku “Kefírová zrna či Tibetská kefírová houba – zázrak přímo z Tibetu?”

    1. Zdeněk napsal:

      Zdraví,kefírovou houbu mám namnoženu,kdo má zájem zašlete sms. na 730630551. Zd

    2. Zdeněk napsal:

      Zdravím,tibeckou houbu mám namnoženu, v případě zájmu zašlete sms na 730630551. Zd.

    3. Zdeněk napsal:

      Zdravím,houbu mám namnoženu, v případě zájmu pošlete sms na 730 630 551. Zd

    4. David napsal:

      Dobrý den,
      rád bych nabídl zdarma nebo za poštovné tibetskou kefírovou houbu.
      Osobní převzetí zdarma v Praze Háje Mirošovská.
      Nebo zašlu poštou za poštovné.
      Kontakt daft.ryba@seznam.cz
      S pozdravem David

      • Mária napsal:

        Dobrý večer! Mám zájem o Tibetskou houbu.Je možné předání osoně? Jsem z Prahy. Prosím nabýdněte termín.Ja můžu až v březnu odpoledne,nebo večer.
        S pozdravem Zabloudilová Mária

    5. Alena HOŘÍNKOVÁ napsal:

      Dobrý večer,mám zájem o tibetskou kefírovou houbu.
      Prosím nabídněte.Děkuji

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva