Obsah článku
Co dělá během našeho spánku mozek
1. Dělá rozhodnutí
I když spíme, náš mozek pracuje a dokonce zpracovává informace a připravuje podklady pro rozhodnutí, která učiníme během dne. Podle stránky Huffingtonpost.com nová odborná studie ukázala, že mozek během spánku zpracovává komplexní podněty a používá je k rozhodování v bdělém stavu. Tento výzkum vrhá zcela nové světlo na schopnost mozku zpracovávat informace ve spánku, a dokonce i tehdy, když je člověk v bezvědomí.
2. Vytváří a zpevňuje vzpomínky
Další zajímavostí, kterou náš mozek řeší během našeho spánku jsou vzpomínky. Tvoří nové vzpomínky, uklízí staré – důležité upevňuje, méně důležité uvolňuje, propojuje starší s novějšími. Nedostatek nočního odpočinku tedy může pro nás znamenat i výrazný vliv na to, co si pamatujeme a co ne.
To je také důvod, proč je velmi důležité spát při procesu učení se na zkoušky a podobně. Během kvalitního spánku se nové poznatky ukládají do našeho mozku, upevňují se v paměti a my je budeme moci lépe použít v budoucnu. Pokud nespíme, naše schopnost naučit se, respektive zapamatovat si nové informace klesá až o 40 procent. Takže probdělé noci a učení se během noci je absolutní hloupost.
3. Vytváří nové souvislosti
Spánek je velmi důležitým i pro nové nápady. Informace, které jsme získali se v klidovém stavu během spánku mohou dostat do úplně jiných souvislostí než je vidíme během dne. Výsledkem této činnosti je například situace, kdy se ráno vzbudíte s novým nápadem jak něco řešit. Po probuzení ze spánkového režimu máme až o 33 procent větší pravděpodobnost, že se vytvoří spojení a souvislosti mezi zdánlivě nesouvisejícími myšlenkami, což představuje nové řešení a nápady.
TIP: Kterými činnostmi trénovat mozek?
Sponzorováno
4. Vyplavuje toxiny
Studie z minulého roku ukázaly, že spánek je velmi důležitý i pro proces „úklidu“. Během spánku mozek odstraňuje poškozené molekuly, které mohou způsobit neurodegeneraci. Jednoduše řečeno, mozek v noci vyplavuje toxické molekuly, které získal během bdění. Takže spánek doslovně čistí mozek. Pokud nemáme dostatek spánku, mozek nemá dost času na to, aby vyklidil toxiny, které mohou urychlit neurodegenerativní onemocnění, jakými jsou například Parkinsonova nebo Alzheimerova choroba.
Tělo je přes den zaplavováno „jedy“ – oxid uhličitý, kyselina mléčná, cholesterol apod. Ve spánku se tělo očistí. Proti této teorii hovoří to, že často usínáme i když nejsme unaveni (co taková lenost, rozležení se apod.?) a naopak někdy nelze spát pro velkou únavu. A když usínáme ve chvíli, kdy dosáhne koncentrace jedů dané hladiny, proč se neprobudíme záhy, kdy tato hladina poklesne pod danou mez? Existenci tzv. spánkového jedu lze podpořit pokusy Francouzů Legendreho a Pierona, kteří dělali pokusy na psech. (Otázku krutosti takových technik posuneme do pozadí, protože to je na dlouhou debatu, nehledě na to, že použití lidského mozku by bylo asi ještě neprůchodnější). Nenechali je spát dokud se nemohli hýbat a byli utraceni. Neurony v čelních mozkových lalocích byly zničeny, jádra změnila tvar a membrány byly jakoby rozleptány leukocyty. Pokud se pes před utracením aspoň chvíli prospal, takové změny nebyly pozorovány. Jed, který to měl mít na svědomí pojmenovali hypnotoxin. Dalším potvrzením bylo, když odebrali míšní mok a extrakt z mozku bdících psů a aplikovali zdravým psům a ti najednou měli příznaky velké únavy a usínali.
5. Učí se jak provádět fyzické úkoly
Mozek si ukládá informace do dlouhodobé paměti prostřednictvím takzvaných spánkových vřeten. Jsou to krátké záblesky mozkových vln, které se vyskytují během REM fáze spánku. Tento proces je velmi důležitý pro ukládání informací, které se týkají motorických úkolů a funkcí – jako například nové taneční pohyby, úder tenisovou raketou. Jen takto se stane, že pohyby se zautomatizují – zapamatujeme si je a umíme je bez připomínek dělat. Takže, pokud chceme zlepšit své fyzické dovednosti, důležité je spát dostatečně dlouho, nejen trénovat.
Co si dále o mozku přečíst?
- TIP NA ČTENÍ: Jak cvičit mozek?
- KVÍZ: Co vše o vašem mozku víte?
VIDEO: Cesta do hlubin mozku
Sponzorováno
Studie a zdroje článku
- The fantastic plastic brain Autor: Randy M Bruno - University of Oxford
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Kvalitní spánek a nespavost, Lidský mozek
Přečtěte si také naše další články