Sponzorováno

Otužování – vliv na zdraví a správný postup 4.79/5 (24)

S otužováním začněte doma ve sprše...

S otužováním začněte doma ve sprše…

Existuje mnoho způsobů jak posílit své tělo, aby bylo odolnější proti nepříznivému působení vnějších vlivů či různým onemocněním, zejména nachlazením a infekcím. Jedním z nich je otužování, které je dokonce soutěžní disciplínou. Nejenže posiluje obranyschopnost organismu, ale dělá ho i méně citlivým na teplotní výkyvy, které jsou na našem území běžné. Otužování upevňuje zdraví a pevnou vůli člověka a je ideální cévní gymnastikou.

Otužování může být rekreační, ale i sportovní, které představuje plavání ve studené vodě, čili ve vodě s teplotou menší než 10 °C. Ke sportovnímu otužování, tzv. zimnímu plavání, se však člověk musí dopracovat postupně. Pod rekreačním otužováním rozumíme sprchování studenou vodou, saunování a sportování po celý rok ve volné přírodě, například běhání nebo cyklistiku v lehkém úboru. Zimní plavání je vhodným doplňkem i pro jiné sportovní disciplíny – například horolezectví, dálkové plavání, potápění, zimní turistiku, lyžování a podobně.

Otužovat či neotužovat?

Pokud se tedy rozhodneme začít s tímto způsobem posilování těla, je potřeba nechat si naše rozhodnutí odsouhlasit lékařem, aby se nestalo, že to, co nám mělo pomoci, by nám nakonec ublížilo. Zejména po 40-tce je zdravotní prohlídka a souhlas lékaře přímo nezbytností. Je dobré si uvědomit, že otužování je dlouhodobá záležitost a vyžaduje vaši trpělivost, protože ovoce v podobě větší obranyschopnosti přináší až po více než roce pravidelného „tréninku“.

Začněte doma

Nejlepším obdobím, kdy začít s otužováním, je léto. Domácí otužování je prvním krokem, který nesmíte vynechat. Spočívá v sprchování studenou vodou, respektive v postupném ochlazování vody. Zásady domácího otužování:

Sponzorováno

  • důležitá je především pravidelnost, protože pokud by jste začali a později i jen pár dní vynechali, tělo si musí zvykat znovu
  • studenou sprchu si dopřejte vždy ráno, před snídaní, případné večerní sprchování chladnou vodou je pouze doplňující
  • nezapomeňte si vyhradit dostatek času, abyste nespěchali a nezpůsobovali si zbytečný stres
  • sprchujte se ve stoje
  • studená sprcha by měla trvat v létě 3-5 minut, v zimě 1-3 minuty
  • během sprchování se pohybujte, přešlapujte z nohy na nohu nebo tančete
  • můžete si prozpěvovat, usmívat se, navodit si dobrou náladu, čímž posílíte i ducha a svou pevnou vůli
  • vlasy si nikdy nesprchujte, ukryjte jejich pod plaveckou čepici nebo dávejte pozor, abyste si je nezamočili.
  • po otužování se dobře otřete do suchého ručníku
  • nakonec se zahřejte cvičením a dopřejte si zdravou snídani
  • ledovou sprchu vynechejte, pokud jste požili alkoholické nápoje

Otužování venku v pravý čas

S otužováním venku můžete začít po 6 měsících až 2 letech, v závislosti na pravidelnosti domácího otužování, fyzické zdatnosti i tělesné predispozice. Pokud se cítíte připraveni, můžete začít jezdit na kole, běhat s později i plavat, za každého počasí, nejdříve však v létě, postupně i na podzim av zimě, kdy je třeba být neustále v pohybu.

Dá se říci, že otužování je způsob života. Otužilý člověk kromě samotného otužování, dbá také na to, aby chodil spát v pravidelném čase, aby spal pod lehkou přikrývkou, zbytečně se příliš teplo neoblékal, po otužování se vyhýbal nadměrnému příjmu tuků, sledoval své tělo a nepřeceňovat své síly. Přestože je otužování běh na dlouhou trať, vyplatí se mu podlehnout.

Kam dál? Určitě mrkněte na web www.otuzilci.cz.

A také si přečtěte náš další článek o tom, proč je otužování tak fajn.

VIDEO: Otužilí senioři radí, jak se dožít ve zdraví dlouhého věku

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    2 Komentářů u článku “Otužování – vliv na zdraví a správný postup”

    1. Tomas napsal:

      Způsob, ve kterém začínáme s otužováním ve sprše pochází nejspíš od Wim Hofa, nicméně mnohem efektivnější a příjemnější je začít rovnou v přírodě. Vlézt do 2 stupňové vody zvládne každý zdravý jedinec. Když jsem navštívil kurz Vystav se chladu ( https://efri.cz/vystav-se-chladu ) zjistil jsem, že vše je opravdu jen v hlavě. Je to o nastavení mysli, tělo si nepotřebuje až tak přivykat na něco, co je pro něj přirozené, jak si mnozí myslí.

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva