Sponzorováno

Řepík lékařský a jeho léčivé účinky 4.58/5 (24)

Řepík lékařský a jeho vliv na naše zdraví

Řepík lékařský a jeho vliv na naše zdraví

Boží bič, jak se v některých končinách Česka i Slovenska řepíku říká, je lidstvu znám již tisíce let. Podle historických pramenů využil léčivou sílu této rostliny již král Mitridat Eupator z Pontu, který vládl do roku 64 před Kristem.

V dobách, kdy ještě lidstvo věřilo na čarodějnice, zlé duchy, mágy a skřítky, měl je před kouzly a kletbami chránit právě řepík lékařský. V období starověku ho nechávali louhovat ve víně, které pak používali jako prostředek proti průjmu. Aktuálně patří mezi léčivé rostliny, které jsou nápomocné při řešení mnoha zdravotních potíží a rozhodně by neměl chybět v žádné domácí lékárničce. Z řepíku lze připravit zápar, lázeň, tinkturu i mast.

Vzhled a výskyt řepíku lékařského

Řepík lékařský (Agrimonia eupatoria) patří do čeledi růžovitých. Je to trvanlivá bylinka, která může dorůst až do výšky jednoho metru. Charakteristické jsou pro ni jemňoučké chloupky a malé žluté kvítky, které nemají více než centimetr. Pokud k řepíku přivoníte blíž, pocítíte jemné jablečné aroma, ze které se můžete těšit hlavně v době kvetení (červen až srpen). Řepík má v oblibě slunečná místa, a tedy ho lze nalézt na kopcích, loukách, na cestách i mýtinách a na okrajích lesů. Sbírá se většinou v červenci a srpnu.

Jak postupovat při sklizni řepíku?

Pokud jste měli to štěstí a chodili řepík sbírat s mámou či babičkou, pak určitě víte, že bylinkářky si tuto rostlinu velmi cenily. Tato skutečnost se odrazila i při sklizni, protože řepík se nesmí trhat. Pokud to uděláte, porušíte jeho kořeny a uhyne. Proto se doporučuje nůžkami, srpem či nožem oddělit nať i s přízemními lístky, ale bez zdřevnatělých částí (max. tloušťka by měla být 5 mm).

Třeba tak samozřejmě udělat v době, kdy teprve začíná kvést. Tehdy má nejvíce pozitivních účinků. Sušíme ho na suchém, tmavém a dobře větraném místě, protože má sklon vlhnout, čímž dochází k jeho znehodnocení. Nedoporučuje se přesáhnout teplotu 35 stupňů Celsia. Skladuje se v plátěném či papírovém sáčku na suchém a tmavém místě.

Co řepík lékařský obsahuje?

Řepík lékařský je bohatý na třísloviny, silice, flavonové barviva, fytocidní látky, kyselinu křemičitou, flavonoidy (quercetin), vitaminy C a K, vitaminy skupiny B, saponiny a další.

Venkovní použití jako obklad, koupel či mast

  • špatně se hojící rány, akné, ekzémy, popáleniny, odřeniny
  • křečové žíly a hemoroidy
  • bolesti kloubů, křížů a revma

Vnitřní použití ve formě čaje či kloktadla

Sponzorováno

  • vředy žaludku, dvanáctníku a bérce
  • průjem, žlučník, žlučové kameny
  • potíže s játry
  • dýchací cesty (potíže s hlasivkami, zanícené mandle, silná rýma)
  • chudokrevnost (pro tento účel jsou vhodné zejména listy)
  • problémy s močovým ústrojím
  • potíže s látkovou výměnou
Alantoin v řepíku lékařském podporuje hojení kůže. Proto se používá k léčbě ran, popálenin, podráždění kůže a ekzémů.

Alantoin v řepíku lékařském podporuje hojení kůže. Proto se používá k léčbě ran, popálenin, podráždění kůže a ekzémů.

 

Řepík lékařský obsahuje vitamín C, který je důležitý pro správnou funkci imunitního systému. To z něj dělá užitečnou rostlinu při prevenci a léčbě infekcí.

Jak si připravit řepíkový čaj?

Při výše uvedených obtížích se doporučuje pít řepíkový čaj 2-3 krát denně po doušcích. Připravíme ho z jedné čajové lžičky řepíku, kterou zalijeme čtvrt litrem vody. Necháme krátce louhovat, přecedíme a podáváme.

Tinktura z řepíku lékařského

Tinktura je vhodná pro vnitřní použití, přičemž se užívá po kapkách. Lze ji však použít i zvenku na natírání problematických míst nebo na obklady. Na přípravu potřebujeme nasekanou nať řepíku, kterou naplníme láhev. Celé to zalijeme 40-procentním žitným nebo ovocným lihem. Láhev třeba dokonale uzavřít a skladovat při teplotě kolem 20 stupňů Celsia na slunném místě asi 14 dní. Pak se tinktura přecedí a nalije do lahvičky, kde bude připravena k použití.

A co vy? Máte s řepíkem nějaké zkušenosti? Napište nám do komentářů

A dále si o Řepíku lékařském přečtěte

VIDEO: Řepík lékařský

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

8 Komentářů u článku “Řepík lékařský a jeho léčivé účinky”

  1. Daniela Plívová napsal:

    Mám bercové vředy(2)pomohl by mi řepík?a jakým způsebem?děkuji za radu Plívová

    • Rehabilitace.info napsal:

      dobrý den, nejlépe ve formě obkladu (hemoroidy, bércové vředy, kožní vyrážky) nebo se dá použít ke koupelím při léčbě hnisavých vyrážek a nehojících se ran.

  2. Kristýna napsal:

    Dobrý den, mohou řapík těhotné a děti do 3 let? Děkuji

    • Rehabilitace.info napsal:

      ano, v dávkování doporučeném výrobcem je jeho použití možné. Cca 2-3 g nati se přelije 150 ml vroucí vody a po 8-10 minutách se scedí.

  3. Jiřina Pašková napsal:

    Dobrý večer,mému pejskovi dnes vyřízli bradavici.Lékařka řekla,abych mu to čistila řepíkem.Mě bohužel řepík nikdy nepomohl.Chtěla bych se zeptat jestli bych ránu nemohla čistit genciánou nebo betadinem.Děkuji za odpověď.Byla to ta bradavice ,snad se ani tak nenazývá,co roste do výšky.Pašková

  4. jarka kebisova napsal:

    Prosím, je řepík vhodný při problémech s močovým měchýřem a při intenkontineci?

    • Rehabilitace.info napsal:

      V lidovém léčitelství se řepík prakticky odpradávna užívá na problémy s játry nebo žlučníkem (zejména měl dobře účinkovat proti žlučníkovým kamenům), pomáhá při inkontinenci nebo i průjmech.

  5. Veronika napsal:

    Dobrý den,

    mám již 8 měsíců nehojící se ránu po odstranění Bartoliniho žlázy. Rána stále krvácí, před 3 dny se lehce zanítila, udělala se boule a sama se vyprázdnila. Antibiotika mi žádná dosud nepomohla. Můžete mi doporučit odvar z řepíku nebo dubové kůry? Popřípadě jiné byliny. Děkuji.

Zanechat komentář ke článku

Zpráva