Sponzorováno

Měsíčková mast – na co je a jak si ji vyrobit? 4.8/5 (131)

Měsíčková mast - na co je a jak si ji vyrobit?

Měsíček lékařský

Pestré květy měsíčku lékařského jsou běžnou součástí zahrady. Rostliny jsou nenáročné na půdní podmínky, snadno se pěstují ze semen, kvetou celé léto až do mrazů. Mají mnoho různých, léty ověřených vlastností, které je právem řadí k užitečným léčivým rostlinám. Neměly by proto chybět ani ve vašem záhoně.

Jak pěstovat měsíček lékařský?

Měsíček lékařský (Calendula officinalis) je jednoletá bylina. Stonky dorůstají až do výšky 50 centimetrů, jsou hustě olistěné listy s jemnými chloupky. Kvete od června až do pozdního podzimu. Zářivé květy jsou žluté a oranžové barvy, odpoledne se zavírají, po odkvětu vznikají ostnaté nažky se semeny srpkovitého tvaru. Měsíček pěstujeme na slunném místě, není náročný na půdu, nedaří se mu v příliš vlhkých podmínkách. Vyséváme jej od časného jara, i v létě.

Měsíček je ochránce vaší půdy

Měsíček je oblíbenou rostlinou v přírodních a ekologických zahradách. Pomáhá v péči o půdu bez chemikálií – dezinfikuje půdu, odpuzuje škůdce, zabraňuje růstu plevelů a slouží jako zelené hnojivo. Kvůli těmto přednostem se často vysazuje mezi zeleninu. Pokud budete květiny během léta postupně sbírat, získáte nejen dobře využitelnou léčivku, ale podpoříte i další kvetení.

Čerstvé květiny pro krásu i zdraví

Čerstvé květy měsíčku jsou velmi dekorativní, proto se s oblibou používají na zdobení moučníků, salátů a polévek před servírováním. Vyzkoušejte ozdobit dort pro letního oslavence právě slunečními květy měsíčku, je to jednoduché, efektní a působí to velmi originální.

TIP: Zkuste léčebný cedrový olej

Super čaj z měsíčku

Z čerstvých květů lze také připravit osvěžující čaj, který obsahuje nejvíce silic a přirozených barviv, má jemnou chuť. Působí příznivě na trávení a játra, při křečích, žaludečních vředech, průjmech a zvracení, zánětech střev. Napomáhá při léčbě kožních onemocnění, na organismus má očisťující účinek. Zápar z polévkové lžíce květů a ¼ litru vody vyhání střevní parazity.

Kdy vám pomůže pití čaje z měsíčku lékařského?
Při onemocnění jater
– Při špatném trávení a problémech se žlučníkem
Při problémech s pletí (má protizánětlivé účinky)
– Při průjmu nebo střevní chřipce

Sponzorováno

Usušte si měsíček lékařský do zásoby

Květiny sušíme rozložené v tenké vrstvě na větraném místě do 35 °C, pomalu, aby neztratily barvu. Skladujeme je ve velké skleněné láhvi na zavařování, dobře uzavřené, na tmavém místě. Ze sušených květů vaříme čaj, který pijeme, používáme na omývání při kožních problémech, nebo připravíme sedací koupel při vaginálních plísních. Kvůli hezké barvě a vůni se přidávají suché květy měsíčku i do ručně dělaného mýdla.

Jak připravit měsíčkovou mast nebo olej z měsíčku?

Velmi rozšířená je výroba měsíčkové masti, která pomáhá při léčbě křečových žil, prblémů v nose, léčbě drobných ranek, jizev a hnisavých vřídků. Přináší úlevu i při únavě svalů a šlach nebo mykózách nehtů, působí dezinfekčně. Na přípravu masti lze použít vepřové sádlo? nebo masťový bezvodý základ z lékárny. Jak na to?

  1. 4 plné hrsti měsíčku (listy, stonek a květy) se nadrobno nařežou
  2. 500 g masťového základu se rozehřeje v nízké nádobě
  3. do horké lázně se vloží nařezaný měsíček, nechá se vzkypět, promíchá se a odstaví
  4. přikrytá mast se nechá přes noc stát, na druhý den se trošku ohřeje a přefiltruje přes plátno do čisté nádobky

Podobně se da připravit měsíčkový olej, který má stejné účinky. Použijeme olivový nebo slunečnicový olej.

Tinktura na výrony i křečové žíly

Tinktura ředěná vodou se hodí zvláště na pohmožděniny, výrony, na vředy, proleženiny a bolavé křečové žíly. Připravíme si ji z hrsti čerstvých květů, které vylouhujte 4-5 týdnů v litru 40% čistého alkoholu, přecedíme a skladujeme na tmavém místě.

Barvení jídla měsíčkem

Obsah karotenoidů v květech měsíčku se využívá i na barvení jídel. Přidává se k rýži, do sýrových omáček, případně se povaří v mléce a použije na přípravu těsta. Žlutý odvar z květů dodává blond vlasům po opláchnutí zlatavý lesk.

Měsíčková mast je všelék

O měsíčkové masti se mluví jako o všeléku, proto by neměla chybět v domácí lékárničce. Vyznačuje se širokým záběrem použití, vynikající práci odvede prakticky při všech kožních chorobách. Natírat si jí můžete ekzémy, akné, ale díky ní se vám uleví i při zánětech žil, křečových žilách a proleženinách. Má vaše babička na těle těžko se hojící ránu? Sáhněte po „měsíčku“, mastí potřete pouze okraje poraněného místa. Zanedlouho by se její stav měl zlepšit. Dělají se vám často kolem nehtů otravné a bolestivé záděry, které se nechtějí za nic na světě zahojit? Potřete si je měsíčkovou mastí. Pomáhá i proti plísni na nohou a její zásluhou rychleji blednou i modřiny.

Náš tip

Pokud si natíráte různé bolístky měsíčkovou mastí, popíjejte i čaj z této bylinky. Zvýší to její účinek a navíc si tím dáte do pořádku podrážděná játra, žlučník nebo předejdete bolestivé menstruaci.

Sponzorováno

A co vy? Jak používáte mast z měsíčku lékařského vy?

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    2 Komentářů u článku “Měsíčková mast – na co je a jak si ji vyrobit?”

    1. Martina napsal:

      Děkuji za báječný článek s návodama, moc jste mi pomohli!

      • Tomas z. napsal:

        Dekuji rovnez.Super clanek.Mesickova seminka jsem loni jen tak trochu rozsypal na zahonek,celkem pozde v lete,ovsem zacal hned rust,i kdyz ,pouze listy,ale letos na jare zacal bujet a dava krasne a mohutne kvety.

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva