Obsah článku
V tomto článku chceme upozornit na nejjednodušší a velmi účinný prostředek pro naše zdraví. Řeč bude o pylu. Často se zapomíná na tento produkt, který nám je darován od našich pilných včeliček. Všechny včelí výrobky jsou dobré pro naše zdraví (samozřejmě za předpokladu, že nejste na ně alergičtí). Ale pyl má zde zvláštní místo, neboť to není běžná potravina. Co to je vlastně pyl? Malá zrna, která se liší v barvě, tvaru a velikosti.
Včelí pyl je látka přinášena včelami do úlu a skladovaná jako potrava. V přírodní léčbě a prevenci má pyl mimořádně důležité postavení se širokým spektrem použití.
Pyl a jeho užitečné vlastnosti
Pyl obsahuje všechny základní složky, které jsou potřebné pro stavbu, rozvoj a existenci živého organismu: bílkoviny, tuky, uhlovodíky, vitamíny, aminokyseliny, glukosid – rutin, antibiotika, stimulátor růstu apod. V pylu se nachází 27 prvků: sodík, draslík, nikl, titan, vanad, chrom, fosfor, zirkon, berylium, bor, zinek, olovo, stříbro, arsen, cín, helium, stroncium, baryum, uran, křemík, hliník, mangan, hořčík, molybden, měď, vápník a železo.
Z mastných kyselin jsou nejdůležitější: kyselina linolová, linolenová, arachidonová – lidský organismus si je neumí vytvořit sám. Pyl obsahuje 5 až 7 více aminokyselin než hovězí maso, vajíčka nebo sýry.
Vitamíny ve včelím pylu
Včelí pyl obsahuje:
Sponzorováno
- Vitamin B1 (thiamin) reguluje hospodaření s cukry v organismu a chrání centrální nervový systém.
- Vitamin B2 (riboflavin – laktoflavin) jeho nedostatek způsobuje poruchy růstu, poškození pokožky a sliznic a stavy únavy.
- Vitamin B3 (niacin) urychluje růst, posiluje nervy a dýchání, reguluje trávení, zlepšuje krevní obraz.
- Vitamin B5 (kyselina nikotinová) má vliv na správný růst a fungování pokožky, dobré trávení a nervovou soustavu.
- Vitamin B6 (pyridoxin) urychluje růst a působí proti anémii. Jeho nedostatek způsobuje vypadávání vlasů, vznik ekzémů a poškození nervů.
- Vitamin C (kyselina askorbová) působí preventivně proti krvácení dásní a kurdějí.
- Vitamín H (biotin) pomáhá růstu, působí proti zánětům pokožky a víček. Jeho nedostatek se objevuje při dlouhodobém podávání antibiotik.
- Vitamin E (tokoferol) stimuluje pohlavní činnost. Chrání před potratem, působí proti sterilitě.
Léčivé účinky pylu
- Zvyšuje imunitu
- Obnoví všechny metabolické procesy v těle
- Zvyšuje hemoglobin
- Dokonale obnoví sílu zejména při fyzické vyčerpání, po stresu a nemoci
- Bojuje s depresí, zlepšuje náladu
- Užitečný pro hypertenzi a hypotenzi
- Posiluje srdce
- Nepostradatelný pro muže, posiluje činnost prostaty
- Zlepšuje trávicí systém
- Je dobré pyl aplikovat v potravě. Tukové zásoby se výrazně sníží
- Normalizuje činnost endokrinního systému
- Pyl je účinný i jako antibiotikum, které inhibuje růst nádorů
- Pyl přispívá ke zlepšení zraku, předchází vypadávání vlasů, zlepšuje jejich vzhled a růst
- U diabetiků snižuje hladinu cukru
- Léčí onemocnění s anémií, úspěšné se používá při onemocněních jater, žlučníku, srdce, trávicí soustavy, poruchách látkové výměny, v klimakteriu
Pyl – kontraindikace
Pyl má individuální nesnášenlivost. Těžké formy cukrovky. Opatrně by měli pyl používat lidé, kteří jsou náchylní ke krvácení.
Pyl – skladování
Skladujeme na tmavém místě.
Doba použitelnosti: normální pyl do 2 let, med nad 5 let. Mělo by být zřejmé, že výhodné vlastnosti jeho dlouhodobým skladováním se snižují. Takže při nákupu, věnovat pozornost datu. Skladovací teplota není vyšší než 20 ° C, vlhkost vzduchu vyšší než 75%.
Užívání pylu
Dospělý člověk: 3 x denně 1 lžičku pylu (1 lžičku pylu = 5 g pylu). Je třeba ho dobře rozžvýkat, aby se rozdrtil obal na zrnkách pylu. Organismus z něj více vytěží. Pro lidi s citlivějším žaludkem se doporučuje pyl zamíchat do jogurtu, mléka, kakaa, ovocné šťávy apod.
Děti: 1/4 až 1/2 dávky dospělého člověka a to podle věku dítěte.
Doba užívání pylu
Pyl je třeba konzumovat 3 týdně a pak 1 týden pauza. Cyklus je možné opakovat po celý rok. Při vážných onemocněních je možnost pyl konzumovat bez přestávek. Pyl nemá žádné vedlejší účinky. Chuť pylu závisí na druhu rostliny, ze které pochází (luční, květový, jetelový, ovocný, apod.).
A co vy a včelí pyl? Dáváte si ho občas? Budeme moc rádi za komentáře.
Přečtěte si o pylu také tyto články
VIDEO: Včelí pyl je jedna z nejdokonalejších potravin
Sponzorováno
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Příroda a zdraví
Přečtěte si také naše další články