Sponzorováno

Kyselina kaprinová (kyselina dekanová) a zdraví – jaké má účinky? 4.84/5 (19)

Kyselina kaprinová (kyselina dekanová) a zdraví - jaké má účinky?Kyselina kaprinová je mastná kyselina se středně dlouhým řetězcem, která se nachází v nasycených tucích. Malé množství se vyskytuje v kravském mléce a kozím mléce, ale je bohaté na ni jsou různé tropické oleje, jako je třeba kokosový olej a olej z palmových jader. Kyselina kaprinová, společně s dalšími látkami, je vlastně zodpovědná za přínosy pro zdraví, které se připisují kokosovému oleji.

U kojících matek, které měly ve svém jídelníčku panenský kokosový olej, bylo nalezeno v jejich mateřském mléku vyšší množství kyseliny kaprinové – to podle výsledků studií zveřejněných v roce 1998 v magazínu „American Journal of Clinical Nutrition“. Kyselina kapronová spolu s kyselinou laurovou a kyselinou kaprylovou a dalšími mastnými kyselinami se středním řetězcem pomáhá zvyšovat hladiny lipoproteinů s vysokou hustotou – HDL, tedy „dobrého“ cholesterolu – vůči lipoproteinům s nízkou hustotou – LDL, tedy „špatnému“ cholesterolu. HDL pomáhá chránit děti před infekcemi a toxiny. Výzkumníci z University of California-Davis zjistili, že infekce u dětí jsou doprovázeny vysokými hladinami LDL v porovnání s HDL, poznamenávají ve studii publikované v roce 2004 v časopise American Journal of Clinical Nutrition.

Kyselina kaprinová je nasycená mastná kyselina s 10 atomy uhlíku a jedna ze tří silných mastných kyselin se středním řetězcem (MCFA) v kokosovém oleji. Kyselina laurová a kyselina kaprylová jsou další dvě.

Zdravotní výhody a účinky kyseliny kaprinové

Pojďme se podívat na zdravotní benefity kyseliny kaprinové.

Antivirové a antimikrobiální vlastnosti

Kyselina kaprinová má silné antivirové a antimikrobiální vlastnosti. Kyselina kaprinová se v těle přemění na monokaprin, který může pomoci v boji proti virům, bakteriím a kvasinkám Candida albicans.

Zajímavost: Přípravky obsahující monokaprin mohou být používány jako dezinfekční prostředek pro zubní náhrady – to islandští výzkumníci uvedli v roce 2006 ve skandinávském stomatologickém časopise „Acta Odontologica Scandinavica“.

Sponzorováno

Výzkumníci na Islandské univerzitě testovali tři kmeny Candida albicans a potvrdily účinnost této kyseliny. Ve skutečnosti kyselina kaprinová, neboli kyselina dekanová, způsobuje „nejrychlejší a nejúčinnější zabíjení“ všech tří kmenů, protože v důsledku narušení jejich plazmové membrány celkově narušila růst a život těchto kvasinek.

Zdroj energie

Nasycené tuky obsahují mastné kyseliny s dlouhým řetězcem, které v těle procházejí dlouhým zažívacím procesem nejsou zdravým a hlavním rychlým zdrojem energie. Triglyceridy středního řetězce, jako je kyselina kaprinová, se rychle rozkládají a zpracovávají v játrech a mohou být používány jako velmi rychlý zdroj energie.

Hubnutí, ztráta váhy

Triglyceridy středního řetězce, jako je kyselina kaprinová, mohou vést k většímu výdeji energie a napomáhat tak ztrátě tuku a hmotnosti, to tvrdí studie Columbia University a New York Obesity Center, zveřejněné v roce 2008 v magazínu „American Journal of Clinical Nutrition“. Plánujte snížení hmotnosti se svým lékařem, včetně navrhovaných dietních změn a cvičení. Nikdy dlouhodobě neberte žádné doplňky bez souhlasu lékaře.

Léčba AIDS?

V osmdesátých letech studie provedená na Filipínách ukázala, že kyselina kaprinová a laurová jsou účinné v boji s virem AIDS (HIV) v laboratorních kulturách. Bylo to vlastně poprvé, kdy se objevila možná léčba nemoci AIDS, která byla mnohem bezpečnější a levnější než antivirové léky, které byly v té době používány.

Žlučové kameny

Bylo zjištěno, že monoglyceridy a diglyceridy kyseliny kaprinové a kyseliny kaprylové z kokosového oleje rozkládají žlučové kameny u lidí. Lékaři z nemocnice Wisconsinské univerzity byli svědky této bezpečné metody při řešení onemocnění žlučníku.

Proti parazitům

Častý parazit nazvaný giardia lamblia (Lamblie střevní) může být řešen mléčnými mastnými kyselinami obsahujícími kaprinovou, laurovou a linolovou kyselinu.

Pomoc pro diabetiky?

Kyselina kaprinová a kyselina laurová také zvyšuje schopnost vaší slinivky břišní vylučovat inzulín. To je skvělá zpráva pro mnoho diabetiků závislých na denních inzulínových injekcích, protože kokosový olej může možná pomoci snížit (eliminovat?), jejich spoléhání se pouze na inzulín.

Kokosový olej je jedním z nejbohatších zdrojů kyseliny kaprinové. Rozhodně je to nejbohatší zdroj unikátních MCFA (mastných kyselin se středním řetězcem), které obecně chybí téměř ve všech ostatních dietních tucích a olejích.

Sponzorováno

A co vy? Dbáte na přísun kyseliny kaprinové?

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva