Obsah článku
- Brusinky jsou známé pro svůj vliv na prevenci a léčbu infekcí močových cest. Obsahují proanthocyanidiny, které zabraňují bakteriím, zejména Escherichia coli, přilnout na stěny močového měchýře a močových cest, což snižuje riziko infekcí.
- Brusinky jsou bohaté na flavonoidy a vitamín C, které působí jako silné antioxidanty, chrání buňky před poškozením volnými radikály a mohou pomoci zmírnit záněty v těle.
- Některé studie naznačují, že brusinky mohou pomoci snížit hladinu "špatného" LDL cholesterolu, zlepšit funkci cév a podpořit celkové zdraví srdce tím, že snižují krevní tlak a zlepšují oběh.
- Díky obsahu antioxidantů a dalších bioaktivních látek mají brusinky potenciál pomoci v prevenci některých typů rakoviny, jako je rakovina prsu, plic nebo tlustého střeva. Pomáhají neutralizovat volné radikály a zpomalují růst rakovinných buněk.
Mezi podzimní plody přírody patří nepochybně i brusinky. Zdravé červené bobulky nejsou jen prevencí a účinnou zbraní při problémech s močovými cestami či ledvinami, jak je o nich dobře známé. Jejich léčebné účinky mají mnohem širší uplatnění. V jakých případech dokáží pomoci a jak si je zpracovat na zimu?
Léčivé vlastnosti těchto červených bobulek znali američtí domorodci už před stovkami let. Jde přitom o jeden z nejpoužívanějších amerických lidových léků, který se dodnes těší velké oblibě. Američané je dokonce v minulosti používali i na obvazování ran a jako lék na trávicí a jiné problémy. V období září a října je jejich hlavní sezóna a probíhá jejich sklizeň, přičemž největšími světovými pěstiteli, jakož i konzumenty zároveň jsou obyvatelé Severní Ameriky.
Brusinky a jejich vitamínová smršť
Brusinky jsou účinné při mnohých neduzích zejména díky svému obsahu. V jejich útrobách se totiž nachází množství cenných látek, mezi nimi i takové, které mají výjimečné vlastnosti. Co tedy obsahují? V brusinkách najdete:
- množství vitaminu C, K, A, E
- polyfenoly
- antokyany a proantokyanidy
- flavonoidy
- kyseliny: citrónovou, jablečnou, benzoovou, šťavelovou, fenolové kyseliny
- minerály: magnézium, kalcium, mangan, fosfor a sodík
- omega 3 a 6 nenasycené mastné kyseliny
- vlákninu
Brusinky obsahují vlákninu, která podporuje zdravé trávení, a mohou pomoci při prevenci zácpy. Vláknina také podporuje zdravou střevní mikroflóru.
Sponzorováno
Nejen příloha ke svíčkové
U nás jsou brusinky využívány zejména jako příloha ke svíčkové či smaženému camembertu, což je velká škoda. Jejich využití a frekvence užívání by měly být mnohem častěji, ale řekněme si pravdu, i to je lepší, než nic. Z brusinek se přitom dá vyrobit vynikající džem, jsou základem skvělého čaje, džusu, dá se z nich připravit zavařenina, ale můžete si je dát i zamrazit či dopřát čerstvé, nebo pohodlně ve formě sušeného prášku, který stačí rozdělat s vodou. Jakou formu si vyberete, je jen na vás, ale zkuste je do svého jídelníčku zakomponovat častěji, než dosud. Jejich pozitivní vliv na vaše zdraví tvoří totiž sáhodlouhý seznam.
Zdravotní benefity brusinek
Většina lidí si brusinky spojuje s léčbou zaníceného močového měchýře či ledvin. Tato schopnost samozřejmě patří mezi jejich hlavní, vědecky ověřený účinek. Kromě něj však oplývají i jinými schopnostmi a dokáží pomoci při léčbě:
- poruch krve, při její otravě
- kurdějích
- nechutenství
- únavě a slabosti
- průjmu
- skleróze
- bolestivé menstruaci
- virózách, chřipce
- pomáhají chránit i před zubním kazem
- mají antikarcinogenní účinek
- pomáhají i při úniku moči – inkontinence
- těží z nich i kosmetický průmysl – pomáhají rekonstruovat buněčnou membránu, využívají se při výrobě různých krémů, masek, tonik č sér
Recept: kompotované brusinky
Potřebujeme:
– 1 kg brusinek
– 800 g cukru (může být i třtinový)
Postup: Brusinky přebereme, omyjeme, dáme do hrnce, přidáme cukr a za stálého míchání povaříme asi po dobu 10 minut. Ještě za horka nalijeme do umytých sklenic, uzavřeme a otočíme dnem vzhůru. Vychladlé převrátíme a uskladníme na tmavém a chladném místě.
Brusinky mají antibakteriální vlastnosti, které pomáhají v boji proti bakteriím, které způsobují zubní kaz a zápach z úst.
Pro dosažení těchto benefitů je nejlepší konzumovat čerstvé nebo sušené brusinky, nebo brusinkový džus bez přidaného cukru. Brusinkové doplňky mohou být také užitečné, pokud máte problémy s močovými cestami.
Kam dále?
- TIP: Další zajímavé zdravotní informace o brusinkách
- Brusinkový olej a jeho účinky na zdraví – je super pro pokožku, vlasy i srdce
VIDEO: Jak se co dělá – Brusinky
Sponzorováno
Studie a zdroje článku
- Chronic Consumption of Cranberries (Vaccinium macrocarpon) for 12 Weeks Improves Episodic Memory and Regional Brain Perfusion in Healthy Older Adults: A Randomised, Placebo-Controlled, Parallel-Groups Feasibility Study Autoři: Emma Flanagan, Donnie Cameron
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Zdravé ovoce
Přečtěte si také naše další články