Sponzorováno

Jak má vypadat zdravé a správné dětské hřiště? 4.8/5 (10)

Jak má vypadat zdravé a správné dětské hřiště?Dětská hřiště chátrají a mnohé nesplňují přísné normy. Čeho je potřeba si všímat, aby dětské hry neskončily úrazem? Inspektoři České obchodní inspekce (ČOI) během dvou měsíců zkontrolovali v jednotlivých krajích celkem 106 hřišť. „Jsme nepříjemně překvapeni výsledkem kontroly, když jsme zjistili nedostatky v 83 procentech. Nyní jsme zkontrolovali bezpečnost 1078 zařízení na hřištích, z nich 43 % vykazovalo nedostatky,“ informovala zástupkyně ČOI. Inspektoři kontrolovali i osazení namontovaných zařízení jako jsou jejich vyčnívající základy, nedodržené dopadové plochy při skluzavkách a další bezpečnostní prostory hřišť podle přísných norem. Kontrola neměla za cíl ukládat pokuty, ale eliminovat rizika na dětských hřištích.

Jaké má být zdravé hřiště?

„Hřiště musí splňovat přísné stanovené normy, ale spolehnout se na to nedá. Zvláště na starších hřištích je třeba dávat pozor na uvolněné spoje, rezavé hřebíky, nevyhovující dopadové plochy jako beton a ztvrdlá zem či chybějící odpadkové koše,“ říká akademický sochař Josef K., který se navrhování a realizaci dětských hřišť věnuje od roku 1993. Na hřišti nesmí chybět houpačky, skluzavka a pískoviště. Dnes se stále oblíbenějšími stávají lezecké stěny, lanové prolézačky a prvky na cvičení – různé žebřiny, kde si děti trénují ohebnost a kondičku, resp. motoriku. Skvělými hracími prvky jsou také kolotoče, domky, vahadlové houpačky, přechody, tunely a to vše důvtipně a poutavě umístěny, aby se to dalo vždy přelézat z jiné strany. A na zdravém dětském hřišti nemají co dělat kuřáci, ani pejskaři.

Plast nebo dřevo?

Jozef K. nemá nic proti hřištím z plastu, jeho srdeční záležitostí je však dřevo. „Vyzařuje energii, vůni přírody, kouzlo, ducha, je to úplně jiný zážitek. A pokud se o něj staráte, také dlouho vydrží,“ říká. Nejdůležitější je, aby hřiště podněcovalo dětskou kreativitu, estetické cítění a aby si děti z něj odnášeli dobrý pocit.

Domácí dětské hřiště

Chcete, aby vaše děti měly hřiště přímo na dvoře? Žádný problém! Dbejte však na určité zásady. „Zejména co se týče míst dopadu, vyhlubte raději jámu do hloubky třicet centimetrů a vyplňte ji pískem, štěrkem nebo kůrou. Také dbejte na to, aby všechny šrouby byly dostatečně utaženy. Pokud budete kupovat skluzavku, myslete na to, že děti kromě tradičního způsobu uklouznutí shora – dolů po ní i lezou zdola nahoru. Proto raději kupte tu z odolnějšího materiálu, např. ze sklolaminátu nebo nerezu. Nad pískoviště si postavte stříšku nebo jej přikrývejte a kontrolujte, zda v něm zvířátka nenechávají nepříjemná překvapení. Občas se stane, že si hřiště vyhlédnou jako vhodný domov mravenci a jiní brouci – na jejich vyvedení z omylu existují ekologické prostředky,“ doporučuje výrobce dřevěných prolézaček.

Jak udržovat prolézačky?

Pokud máte dětské hřiště doma, nebo chcete, aby to na vašem sídlišti déle vydrželo, je třeba ho před zimou ošetřit. „Základní ošetření provede již výrobce olejovou rostlinnou nebo vodovou barvou. Před zimou hřiště vyčistěte, aby se na něm ve vlhkém počasí nevytvořili plísně. Pokud máte pocit, že by se ho patřilo natřít, udělejte to nyní. Kovové a plastové hřiště je nejlepší rozmontovat a odložit do garáže. Na druhé straně, kovové „zeměkoule“ vydržely zatím desetiletí,“ radí odborník na dětská hřiště.

Sponzorováno

Předškoláky držte při zemi

Děti školního a předškolního věku se podstatně liší v tělesné výšce, ale také v rozvinutosti motorické schopnosti a rovnováhy. Proto část hřiště, která je určena pro předškoláky, musí být vybavena komponenty, které jsou nízko při zemi. Menší děti zbožňují pískoviště, které jim dovoluje vyvíjet kreativitu a budovat různé hrady, tunely a rybníčky. Obzvlášť v létě je vhodné pískoviště nahradit či doplnit mělkým bazénkem, který poskytne nové podněty.

„Když je venku teplo, hrajeme si v malém brouzdališti před školkou a děti tyhle vodní hrátky zbožňují. Jen se rodiče musí připravit na to, že se jim potomek při hře nejspíš umaže. Ale trocha špíny neuškodí,“ směje se učitelka mateřské školky Jana Dudková.

Další vhodnou hračkou jsou pružinové houpačky s veselým designem ve tvaru zvířátek nebo dopravních prostředků. Silná pružina drží sedátko a umožňuje houpat se do různých stran. Tyto houpačky jsou speciálně konstruované pro menší děti, protože se na nich houpají nízko u země, tudíž se tím eliminují negativní následky případného pádu.

deti-na-hristi

Zajímavé herní prvky

Jedním z největších rozdílů mezi dnešními hřišti a těmi, která většina rodičů pamatuje ze svého dětství, je v herních prvcích. Dávno pryč jsou doby, kdy typické hřiště sestávalo z pískoviště a dvou či tří železných konstrukcí na prolézání. Přestože starší hřiště na větších sídlištích ještě dnes podobně smutný obrázek skýtají, nově budovaná hřiště nabízejí nepřebernou paletu herních prvků nápaditých barev, tvarů i možností využití. Výjimkou není trampolína, maketa hradu nebo lanové bludiště, děti se dnes mohou dokonce svézt nejen na obligátním kolotoči, ale někde třeba i na miniaturní jednoduché lanovce. Navíc legislativa týkající se herních prvků je poměrně přísná a jejich bezpečnost musí být ze strany provozovatele pravidelně kontrolována.

Co s rodiči?

Firmy, které se výstavbou hřišť zabývají, i jejich provozovatelé navíc v poslední době čím dál častěji myslí i na rodiče. K čemu je dobré, že ratolest se na hřišti dokáže zabavit na dvě i tři hodiny, když v blízkosti nikde není toaleta, zdroj pitné vody nebo kousek stínu? A tak se dnes součástí moderních hřišť čím dál tím častěji stávají pítka, stánky s občerstvením či malé kavárny, altány nebo alespoň slunečníky, toalety či dokonce i přebalovací místnosti. Jinde mají dokonce rodiče, jejichž děti už nevyžadují nepřetržitou pozornost, možnost zahrát si pétanque nebo kuželky.

Sport na hřišti je skvělou prevencí dětské obezity.

VIDEO: Inspirujte se – dětské hřiště z přírodních materiálů

VIDEO: Pěkné dětské hřiště v obci Krabčice

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva