Obsah článku
Mastné kyseliny (hlavní složky tuků) se zařazují do dvou hlavních skupin. Do první skupiny patří ty, které si může tělo snadno vyrobit (tzv. non-esenciální mastné kyseliny) a do druhé ty, které si tělo vyrobit neumí (tzv. esenciální mastné kyseliny – EFA). Jelikož tělo nedokáže EFA vyrobit, musíme je přijímat ve stravě. Jiné typy tuků může tělo ze sacharidů a bílkovin snadno převádět na nasycené mastné kyseliny (SFAS) a mononenasycené mastné kyseliny (MUFA), ale ne na polynenasycené mastné kyseliny (PUFA).
V tomto směru jsou základní tuky podobné vitaminům, které v našem těle také nedokážeme vyrábět, a tak je musíme doplňovat z externích zdrojů. Rozdíl je v tom, že EFA potřebujeme v mnohem větším množství než vitamíny. Musíme tedy pravidelně jíst potraviny, které obsahují EFA. V tomto článku se budeme zabývat omega – 3 mastnými kyselinami, které má většina z nás nedostatek.
Omega-3 mastné kyseliny jsou sakra důležité
Omega-3 mastné kyseliny se nacházejí v rostlinné a mořské potravě. Bez jejich dostatečného příjmu nedokáže organismus bezchybně vytvořit buněčnou membránu. S tím souvisí řadu zdravotních problémů jako mozková mrtvice, srdeční infarkt, nepravidelná činnost srdce, některé druhy rakoviny, inzulínová rezistence, astma, hypertenze, obstrukční plicní nemoc, poruchy pozornosti a deprese.
Nedostatek omega – 3 mastných kyselin se projevuje únavou, suchou pokožkou, lámavými nehty a vlasy, zácpou, častým nachlazením, depresemi nebo bolestmi kloubů.
Omega-3 mastné kyseliny můžeme přijmout formou potravy, nebo můžeme využít řadu potravinových doplňků, které jsou mezi spotřebiteli stále oblíbenější. U esenciálních mastných kyselin je důležitý i jejich poměr ( omega – 6 a omega – 3), který je určen v hodnotách 1:1 až 4:1.
Realitou však je, že kyseliny omega – 6 jsou v naší stravě zastoupeny mnohonásobně více. Mnoho studií také ukazuje, že vyvážený poměr esenciálních mastných kyselin snižuje výskyt civilizačních onemocnění.
Z tohoto vyplývá nutnost zvýšení přísunu omega – 3 mastných kyselin, které naše zdraví pozitivně ovlivňují.
Zde jsou hlavní argumenty:
1. zvýšení HDL (dobrého) cholesterolu
2. snížení hustoty krve (brání shlukování krevních destiček vedoucích k mozkové mrtvici); zde je však třeba upozornit na fakt, že příliš vysoký příjem omega – 3 může způsobit přílišné zředění krve, které může způsobit krvácení do mozku
3. snížení krevního tlaku a odstranění arytmie
4. prevence rakoviny (rakoviny prsu a tlustého střeva)
5. zmírnění nemocí jako lupus, revmatoidní artritida, Raynaudova nemoc
6. snížení projevů deprese a duševních chorob
Sponzorováno
Proč mají Eskymáci nejnižší úmrtnost na ischemickou chorobu srdeční
Na rybí olej mám hroznou vzpomínku z dětství, když jsem musel za přísné kontroly mojí mámy sníst jednu lžičku denně. Od té doby však rybí olej jako výživový doplněk prošel širokým výzkumem a dnes je ho dokonce možné použít i na lékařský předpis. „Zvykl“ jsem si na něj už i já. Vysoce čištěný rybí olej v randomizovaných kontrolovaných klinických studiích (v dávce 1 gram denně) totiž vedl k významnému poklesu nejen kardiovaskulární, ale i celkové mortality, a to především snížením výskytu náhlé srdeční smrti.
První zmínky o kardioprotektivní vlastnostech rybího tuku u grónských Eskymáků pocházejí z roku 1976. Do té doby bylo poměrně těžké vysvětlit, proč má populace lidí s tendencí k nadváze a obezitě (Eskymáci navíc konzumují poměrně hodně nasycených tuků a mají nízký příjem zeleniny a ovoce) nejnižší úmrtnost na ischemickou chorobu srdeční. Bylo zjištěno, že příčinou je vysoká koncentrace omega – 3 mastných kyselin v jejich krvi.
Dopřejte si ryby a rybí tuk
V primární prevenci doporučuji alespoň dvakrát týdně jíst ryby, ale v sekundární prevenci třeba nutně užívat rybí olej – jednu polévkovou lžíci denně. Mastné kyseliny se v menších koncentracích přirozeně nacházejí také v každém plodu a zelenině. Pokud se tedy člověk stravuje tak, jak je fyziologicky předurčen, zabezpečuje mu jeho potrava pravidelný přísun kvalitních mastných kyselin průběžně a při každém jídle.
V rozumné míře lze ale používat i za studena lisované oleje balené v tmavých lahvích a skladovány v chladu. Skvělou potravou jsou rozemletá lněná semínka zamíchané do jogurtu. Tyto tuky dokonale pokryjí potřeby lidského organismu, nezatěžují ho a za předpokladu dodržování zdravého životního stylu jsou organismem správně vstřebávány a metabolizovány.
Rybí tuk prospívá i kráse i v těhotenství
Svou sílu ukáže při zvýšené lomivosti vlasů a nehtů, zlepšuje pleť a účinně působí na kůži při ekzémech či psoriáze. Příjem mastných kyselin je důležitý i v těhotenství, protože podporuje správný vývoj mozku a nervové soustavy plodu. Pokud budoucí maminka konzumuje (ale s mírou) ryby, podpoří růst plodu a pomůže zvýšit i porodní hmotnost dítěte.
Pro jeho vývoj je omega 3 mastná kyselina DHA nejdůležitější mastnou kyselinou, protože vyživuje mozek, nervovou soustavu a souvisí také s rozvojem inteligence. Příznivě působí na rozvoj mentálních funkcí dítěte, podporuje soustředění, paměť a proces učení, jakož i udržení psychické vyrovnanosti a příznivě ovlivňuje příznaky související s hyperaktivitou. Dítě, které má syndrom hyperaktivity se neví soustředit delší dobu na jednu činnost a má problém při ní vydržet.
Dopřejte rybí tuk dětem
Platí to při školních úkolech, ale i při hrách. Děti, které jedí dostatek ryb, jsou bystřejší , pozornější a mají lepší paměť. Na trhu je dostatek vakuově balených výrobků z mořských ryb (makrely či lososové plátky), ale protože obsahují velké množství soli, měly by jejich děti jíst až od tří let, maximálně jednou týdně. Podobné je to i s konzervami, jako jsou šproty, makrely nebo sardinky. Rybí tuk je tak pro vývoj dětí opravdu super.
TIP: Zdravotní účinky rybího tuku
Vliv omega-3 nenasycených mastných kyselin na organismus
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Zdravé ryby
Přečtěte si také naše další články
Já měla vždycky problémy se špatnou imunitou, takže jsem hledala co by mi asi tak mohlo pomoct. K tomu se přidaly problémy s pletí, lámavé nehty a vlasy. Nemám ráda, když mám pojídat x tabletek nebo přípravků, takže jsem se rozhodla jenom pro jeden a to pro rybí tuk v tabletách od lýsi. Jsou to kvalitní produkty z ryb z islandských vod a ty jsou jedny z nejčistších na světě. Musím říct, že po víc jak půlročním pravidelném užívání je rozdíl opravdu poznat. Mám mnohem pevnější nehty i vlasy, pleť se taky zklidnila a nejsem tam náchylná k nachlazení.
Asi mi pravděpodobně chybí omega mastné kyseliny, protože mám všechny příznaky, které tento článek uvádí. Depresemi a špatnou náladou tedy působím i kvůli propracovanosti, jsem ráda, když mám pestrou práci, ale pokud to jde už do monotónnosti, a už nepotřebuji ani používat mé mozkové buňky, což mě trošku děsí a poslední dobu se přistihla, že strašně mnoho věcí zabýdam :( Diky za tip Janko, určitě se podívám na ty výrobky od Lýsi, coby jsem neudělala pro své zdraví :)
Já jsem moc spokojená s doplňky MaxiCor http://eshop.farmax.cz/maxicor-tob-30/ :)
Asi máte každá svou značku oblíbenou a to je super :) Já jsem také propadla Lýsi, ale to už na Islandu, kde jsme si s přítelem udělali výlet :) Nám tam místní vyprávěli, že jejich vody patří k těm nejčistším na světě. Co mě překvapilo. Jako dívka z vesnice si neumím zvyknout na městskou vodu a proto pro mě byl Island něco jako „TOP“ :) Jelikož moje imunita nesršela extra dobrým smyslem pro zdraví, začala jsem brát střídmě doplňky a zatím jsem v pořádku a bez chřipky;)
Rybí olej je opravdu velmi dobrý na imunitu :) sama beru od lýsi na imunitu ale i na pracovní vypětí :) Dětem posily i zázvorem i vitaminem C + ovocem, přece jen to počasí se mění ze sekundy na sekundu. Například dnes do oběda svítilo sluníčko a teď sněží: DA pak aby děti stále ve škole nemocné nebyly … No příroda se s námi zahrává a my musíme bojovat proti zlým bacilům