Sponzorováno

Listová zelenina a zdraví – proč bychom ji měli pravidelně jíst? 4.75/5 (16)

Listová zelenina a zdraví - proč bychom ji měli pravidelně jíst?Podle Světové zdravotnické organizaci by měl dospělý člověk během dne zkonzumovat minimálně 400 gramů zeleniny a ovoce. V Evropě však toto doporučení realizuje jen 5 procent lidí, velká část z nás dokonce přiznává, že zeleninu si dopřávají jen párkrát do týdne. Ve skutečnosti však právě zelenina představuje nejideálnější zdroj široké palety vitamínů, minerálů a jiných zdraví prospěšných živin při velmi nízkých kalorických hodnotách.

Listová zelenina je nenahraditelným zdrojem proteinů. Obsahuje totiž esenciální aminokyseliny, které tělo není schopno samo vyprodukovat, a tak se svou funkcí vyrovná masu a rybám.

Kapusta nejen při detoxu

Jako zdroj sodíku, draslíku, vápníku, železa a vitamínů A, C a K nejúčinnější působí při snižování cholesterolu v krvi. V trávicím traktu váže žlučové kyseliny, posiluje stěny cév a pročišťuje krev. Růžičková kapusta zase výborně působí při detoxikaci organismu. Pomáhá totiž z těla odstranit přebytečné množství vody, čímž vyplavuje zi nebezpečné látky. S tím souvisí i jeho pozitivní účinek při hubnutí.

Špenát pro oči

V minulosti se o špenátu mluvilo jako o nejbohatším zdroji železa, protože se při analýze výpočtu jeho obsahu v této listové zelenině vědci spletli a posunuli desetinnou čárku o jedno místo. Omyl byl vysvětlen až o desetiletí později, přesto špenát stále obsahuje vysoké množství jiných živin. Mluvíme o kyselině listové, luteinu, betakarotenu, vláknině, a vitaminu C. Díky tomuto složení špenát zlepšuje činnost srdce i svalů, očí, vyhlazuje vrásky a zpomaluje projevy stárnutí.

Zelí proti rakovině

Obsahuje minerály jako draslík, železo, vápník a zinek, ale i vitamíny C, K a E, vlákninu a jiné látky. Zelí dokáže chránit tělo nejen vnitra, ale i zvenčí. Působí totiž při problémech ve střevním traktu a udržuje přirozenou mikroflóru, chrání srdce a snižuje riziko vzniku různých typů rakoviny. Mezi červeným a bílým zelím velké rozdíly ve složení nejsou. Dejte si obě barvy.

Sponzorováno

Salát na Alzheimera

Je zdrojem vápníku, hořčíku a železa, vitamínů A, C, E a K. Svým složením působí jako antioxidant, udržuje zdravou sliznici a pokožku. Také působí na dobrou kondici očí a kostí. Díky flavonoidům pomáhá tělo chránit pro rakovinou. U lidí, kteří trpí Alzheimerovou chorobou, zmírňuje hlávkový salát příznaky tím, že omezuje poškození neuronů v mozku.

Brokolice proti cholesterolu

Mnozí odborníci na zdravé stravování považují právě brokolici za nejzdravější zeleninu vůbec. Zda je jejich tvrzení správné, zřejmě není možné ověřit, ale její široké uplatnění při různých zdravotních potížích mluví samo za sebe. Jako zdroj vitamínů skupiny B, A, K, C a E a minerálních látek jako jsou chrom, fosfor, draslík, mangan, hořčík či měď totiž působí při snižování cholesterolu, detoxikuje organismus, snižuje riziko vzniku rakoviny, zmírňuje příznaky alergií. Zároveň chrání srdce, oči a pomáhá při zažívání.

Rukola jako prevence proti osteoporóze

Chuť rukoly se někomu zamlouvat nemusí, ale je to podobné jako se špenátem či brokolicí. Je třeba si na ni jednoduše zvyknout. Složená je z vitamínů A, K a C a dále obsahuje i kyselinu listovou, vápník, železo, hořčík a mangan. Pravidelnou konzumací rukoly snižujete riziko vzniku rakoviny plic, či vzniku cukrovky. Rukola také působí jako prevence vzniku osteoporózy.

Upravit zeleninu? Pokud upravená, tak jen krátce

Většina listové zeleniny nezpůsobuje téměř žádné problémy a pokud, tak souvisí zejména se žaludečními nevolnostmi, protože obsahuje větší množství vlákniny. Způsob, jakým zeleninu připravujete ale ovlivňuje množství živin, které v ní zůstávají. Čím kratší zeleninu tepelně upravujete, tím více aktivních látek, vitamínů a minerálů v ní zůstává. Dopřejte si ji proto nejčastěji čerstvou. Co se týče vaření, ideální je příprava polévek, protože vývar je bohatý na látky, které se ze zeleniny do ní vyplavují.

Víte, že se dá listová zelenina i pít?

V posledním období množství lidí propadlo modernímu trendu odšťavňování a přípravě smoothie nápojů. Speciálně ty zelené smoothie, připravené z listové zeleniny, jsou skvělou součástí různých diet, nebo prostě zdravého životního stylu, neboť v porovnání s ovocnými smoothie nápoji, obsahují menší množství cukrů.

TIP: Jak pravidelně jíst?

VIDEO: Jak uchovat zeleninu čerstvou (rukola, špenát, bylinky a jiná listová zelenina)

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva