Obsah článku
Hemoroidy, známé také jako „zlatá žíla“, jsou cévní onemocnění, které poskytuje více než 50% lidí. Většina z nich ani netuší, že je má, a často jsou jen krátkodobým problémem. Možná je máte i vy. Hemoroidy se projevují krvácením při vyprazdňování, bolestmi a svěděním v oblasti konečníku. Příčinou jejich vzniku může být zácpa nebo neustupující průjem, těhotenství, nadváha, sedavé zaměstnání, kořeněná strava, alergie na některé potraviny nebo poškození jater.
Vnitřní a vnější hemeroidy
Vnější hemoroidy se objevují v okolí konečníku a jsou viditelné pouhým okem. Projevují se velkými bolestmi a nepříjemným svěděním. Může za ně sedavá práce a časem mohou i samy zmizet. Vnitřní hemoroidy se vytvoří uvnitř konečníku a mají na svědomí krvácení. Příčinou je dlouhodobá zácpa, nadváha, nadměrné užívání projímadel nebo nedostatek pohybu.
Prevence zácpy
Jedním ze způsobů, jak předcházet hemoroidům, nebo se s nimi vypořádat, je prevence zažívacích problémů. Zahrňte do stravy více vlákniny, dokáže změkčit stolici. Čerstvé ovoce, listová zelenina, celozrnné pečivo a obiloviny jsou dobrým zdrojem vlákniny. Málo jí je naopak ve zmrzlině, sýrech, bílém chlebu a v mase.
Pijte hodně tekutin, ale vyhýbejte se alkoholu. Doporučuje se minimálně 1,5 litru vody denně. Samozřejmostí by se mělo stát i pravidelné cvičení. Zapomeňte na projímadla a zároveň neoddalujte vyprazdňování se. Pokud budete čekat, stolice bude sušší a tvrdší, což jen podpoří vznik hemoroidů.
Zmírnění bolesti
Bolest vám pomohou překonat teplé koupele tři nebo čtyřikrát denně. Zároveň si zvykněte očistit si konečník po stolici vlhčenými ubrousky. Také sprcha nebo studený obklad mohou pomoci zmírnit nepříjemné pocity. Ty zmenší i některé běžné léky proti bolesti, o jejich užití se však poraďte raději s lékařem.
V lékárně si můžete koupit krém z vilínu nebo znecitlivující mast, či krém hydrokortizónem. Zmírní svědění a také bolest, protože obsahují mírně znecitlivující složky. Na těžkou fyzickou práci na čas zapomeňte, při silných bolestech neváhejte, a zůstaňte i celý den v posteli.
Lékaře neobcházejte
Většinu hemoroidů vyléčíte i na vlastní pěst za pět až sedm dní, případně do dvou týdnů. Mají však tendenci se vrátit. Pokud tedy problémy trvají déle, promluvte si se svým lékařem o možnostech léčby.
Vnitřní hemoroidy lze vyřešit pomocí injekční sklerotizace (vstřikování chemických látek), infračervenou koagulací nebo elektrokoagulace (spalováním). Hemoroidy se dají léčit i pomocí gumičky, která se umístí kolem základny hemeroidů. Tím se zastaví průtok krve do této oblasti. Existují i metody pro chirurgické odstranění vnějších i vnitřních hemoroidů. Ty jsou však opravdu posledním řešením. Nezapomeňte se o možnostech léčby poradit se svým lékařem, a hlavně nezapomínejte na prevenci. Hemoroidy nejsou nic příjemného.
Sponzorováno
Příznaky vnějších hemoroidů
- Bolest je příznakem vnějších hemeroidů, které se vyskytují za linea pectinata. Pod touto linií směrem ven se nachází stejný druh nervů jako na pokožce a ty jsou schopny vnímat bolest;
- Kolem řitního otvoru se objevují uzlíky, pokožka je nateklá a bolestivá. Zvláště bolestivé je, když se v těchto uzlících hromadí krevní sraženiny – trombóza;
- U vnějších hemeroidů se může také objevit krev na toaletním papíru;
Příznaky vnitřních hemeroidů
- Většinou se zde bolest neobjevuje, neboť sliznice nad linea pectinata je protkána druhem nervů, které se neprojevují bolestí, podobně jako ve střevě. Je cítit pouze tlak;
- Bolest se může objevit, pokud vnitřní hemeroidy vyhřeznou ven, nebo pokud dojde k jejich zaškrcení a přestala do nich téci krev. Takovýto problém potřebuje ihned lékařské ošetření;
- Nejčastějším příznakem je jasně červená krev na povrchu stolice, na toaletním papíru či v záchodové míse;
- Dochází často ke svědění v důsledku produkce hlenu. Ten irituje pokožku, když se dostane směrem k řitnímu otvoru;
- Ihned po stolici se může objevit potřeba opětovného vyprázdnění. Ta je tím větší, čím větší jsou vnitřní hemeroidy.
- Vnitřní hemeroidy v prvním stadiu pouze krvácejí, ve druhém stadiu již vyhřeznou a zase se samy vrací zpět. Ve třetím stadiu vyhřeznou, ale samy se již nevracejí zpět. V posledním stadiu tyto hemeroidy tlačí sliznici rekta ven skrze řitní otvor a není proto radno tento problém zanedbat.
Hemeroidy nebo něco jiného?
Hemeroidy mohou mít podobné příznaky jako některé další obtíže konečníku či zažívacího traktu.
Jedním z nejčastějších problémů, který se může vyskytovat i společně s hemoroidy, je anální fisura. Je to úzká trhlina v oblasti konečníku, která může způsobit některé příznaky podobné hemeroidům jako je ostrá bolest při stolici a krev. Vyskytují se dokonce i u malých dětí.
Svědění v oblasti řitní může mít kromě hemeroidů mnoho dalších příčin: ostrá jídla, která dráždí pokožku, průjem, unikání malého množství stolice (inkontinence), kvasinkové infekce. Krvácení při stolici je vždy symptom, který není radno zanedbat či diagnostikovat laicky neboť může být také symptomem závažnějších onemocnění, především rakoviny. Navštivte tedy odborníka, zvláště je-li vám 50 a více let!
Další čtení o hemeroidech
- TIP: Na hemeroidy mohou pomoci bylinky
- Kokosový olej na hemeroidy? Ano.
- Strava a jídelníček při hemeroidech – co ano a co ne?
VIDEO: Jak si poradit s hemeroidy
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Vylučovací soustava
Přečtěte si také naše další články
[…] nejednou i různým onemocněním, mezi které nesporně patří rakovina tlustého střeva, hemeroidy a v neposlední řadě jsou to i vaginální problémy. Pravidelným používáním bidetu v […]
[…] zánětech všeho druhu a krvácení z dásní a nosu – Posiluje vazivové tkáně a ulevuje při hemeroidech – podporuje prokrvování – posiluje nedostatečné libido a potenci – preventivně působí proti […]
hemeroidy jsou svinstvo, mě trápily řadu let, až teď jsem se jich zbavila
[…] při gynekologických problémech, zánětech močového měchýře i hemoroidech. Sedací koupele se solí z mrtvého moře mají dezinfekční a stahující účinky. Koupel si […]