Sponzorováno

Angína (tonzilitida) – příznaky, příčiny a léčba 4.84/5 (25)

  • Angína, známá také jako akutní tonzilitida, je zánět hltanových mandlí způsobený převážně virovou nebo bakteriální infekcí.
  • Typické příznaky angíny jsou bolest v krku, horečku, zarudlé a zduřelé mandle, bolest při polykání, pocit zdrsnělosti v krku a obecnou malátnost.
  • Léčba angíny závisí na jejím typu a příčině.
  • V případě virové angíny, která je nejčastější, se obvykle používá symptomatická léčba, která zahrnuje odpočinek, zvýšený příjem tekutin, používání perorálních analgetik (např. paracetamol) k zmírnění bolesti a horečky, a oplachování úst a krku solným roztokem.
  • Pokud je angína způsobena bakteriální infekcí, nejčastěji streptokokem skupiny A, může být doporučena antibiotická léčba. Antibiotika pomáhají snížit dobu trvání příznaků, snížit riziko komplikací a také snížit pravděpodobnost přenosu infekce na jiné osoby. Je důležité užívat antibiotika přesně podle pokynů lékaře a dokončit celý předepsaný léčebný režim.
  • Je vždy vhodné vše konzultovat s lékařem, který provede správnou diagnózu a poskytne vhodnou léčbu na základě individuálního případu.

Angína (tonzilitida) - příznaky, příčiny a léčbaTéměř každý z nás se už s anginou setkal a považuje ji za běžné onemocnění. Co ale angína vlastně je? Kdysi bylo pojmenování angína typické pro zánět obou krčních mandlí. Pokud byla zanícena jen jedna, lékař mluvil o tonzilitidě. V současnosti se pojem angina (Anger. Gr. = svírat) používá pro akutní zánět lymfatického hltanového kruhu, který je doprovázen typickou svíravou bolestí v krku, ztíženým polykáním a bolestivostí hrdla na pohmat. Pro různé formy zánětů krčních mandlí se používá pojem tonzilitidy (tonsilla, lat. = mandle). Pokud postihuje zánět i sliznici horních cest dýchacích mluvíme o akutní faryngitidě (pharynx, gr. = hltan).

Příznaky a projevy angíny

Jedněmi ze základních příznaků, díky kterým jsme obvykle nuceni navštívit lékaře, je kromě zmiňované bolesti v krku i zvýšená tělesná teplota až horečka, celková schvácenost. Obvykle se k nim přidává bolest hlavy, uší, břicha, zimnice, zvětšené lymfatické uzliny a také ucpání nosu nebo výtok z nosu. Když nemocný otevře ústa, najdeme oteklé, červené a prosáklé mandle. Častý je i nález drobných fialovo-vínových teček, nosohltan i jazyk mohou být pokryty bílým nebo žlutavým povlakem.

Takto vypadá angína v krku

Takto vypadá angína v krku

 

Obecně jsou příznaky angíny tyto:

  • Pálení v krku.
  • Bolest při polykání.
  • Zvýšená teplota až horečka, zimnice, malátnost.
  • Ztížené otevírání úst pro bolest.
  • Pocit bolesti v uších (bolest z krku může vyzařovat do uší).
  • Povlak na jazyku, u některých typů i na mandlích.
  • Zápach z úst.
  • Zvětšení lymfatických uzlin na krku.
  • Změna hlasu.
Tonzilitida - ilustrace

Tonzilitida – ilustrace

 

Co angínu vyvolává?

Bakteriální, virová nebo mykotická infekce. Nejčastějším (80 procent) původcem zánětu mandlí a hltanu jsou viry, v 15 procentech jde o bakterie a v 5 procentech onemocníme díky kvasinkovým, či houbovým onemocněním (plísně) a alergenům. Vznik angíny podporuje oslabení imunitního systému, nepříznivé klimatické, tepelné, chemické, mechanické a jiné vlivy.

Druhy angíny

Podle toho, co na naše mandle zaútočí, rozeznáváme více druhů angín. Patří sem například:

  1. akutní tonzilitida (postižení mandlí katarálním nebo hnisavým procesem),
  2. lakunární angina (charakteristické je prvotní zarudnutí mandlí, později rychlá tvorba hnisavých čepů, které po 3 – 4 dnech splynou do větší plochy),
  3. spálová angína,
  4. agranulocytóza
  5. chronická tonzilitida (charakteristický pro ni je stálý pocit škrábání až bolesti v krku, dysfagie, zápach z úst, slabá teplota, nechutenství, únava a časté ataky akutních tonzilitid) a mnohé další.

Léčba angíny

Léčba angín úzce souvisí na vyvolávajícím činiteli.

Léčba virové formy angíny

Při virové formě angíny je léčba prakticky jen symptomatická – tj. podávání léků proti teplotě a bolesti, podpora imunitního systému (např. léčivy s obsahující extrakt z echinacey purpurové, vitamin C, zinek, aj.), vhodná jsou i různá antiseptika – např. ve formě pastilek na cucání, doporučené jsou (zejména dětem a lidem s alergiemi) i homeopatika.

Sponzorováno

Velmi potřebný je klidový režim, dostatek spánku, zvlhčování vzduchu a příjem dostatečného množství tekutin – min. 2,5 l / den. Při vysokých teplotách se doporučuje sprchování vlažnou, až spíše chladnější, vodou, ale ne v době, kdy teplota rapidně stoupá (nemocný má tehdy zimnici). U malých dětí je třeba při vysokých teplotách s lékařem konzultovat podávání diazepamu jako prevenci vzniku křečí.

Z dietních opatření je vhodné v období onemocnění angínou vyloučit ze stravy mléčné bílkoviny, protože podporují tvorbu hlenu a hnisu, doporučuje se podávat nemocnému lehce stravitelná strava.

Léčba bakteriální angíny

Při bakteriálních angínách se k symptomatické léčbě přidružuje i léčba antibiotiky, které lékař předepíše na základě kultivačního vyšetření. Jelikož ve většině případů mikrobiální angíny jsou původci streptokoci, nejúčinnější volbou je použít penicilin. Při alergiích na penicilin jsou volena makrolidová antibiotika nebo cefalosporiny, které musí být užívány v pravidelných intervalech (přesně určených lékařem!) Po dobu nejméně 10 dnů.

Léčba chronické angíny

Při chronické formě angíny resp. pokud jsou mandle infekčním ložiskem, se zvažuje jejich chirurgické odstranění – tonsilektomie, jako prevence mnohem závažnějších komplikací.

Pokud již k onemocnění dojde, měli bychom myslet i na druhé a neroznášet bacily po širokém okolí. Jelikož náš organismus v stadiu nemoci potřebuje všechny síly, aby ji překonal, měli bychom se hezky, ve své posteli, věnovat boji s angínou.

Operační léčba – tonsilektomie

Tonsilektomie znamená operační odstranění mandlí. Kdy se jejich odstranění obecně doporučuje?

  • Při chronickém zánětu patrových mandlí.
  • Při abscesi, sepsi.
  • Při podezření na zdroj ohniskové infekce v mandlích.
  • Při krvácení z mandle.
  • Při nádoru mandle.
  • Při tuberkulóze s primárním ložiskem v mandlích.
  • Při silném zápachu z úst tonzilogenního původu.
  • Při velkém zvětšení mandlí, které způsobuje překážku při dýchání a polykání.

Naše tipy proti angíně

  • Při všech druzích zánětů krku pomáhá kloktání bylinkovým výluhem – řepík, šalvěj, heřmánek nejméně 3x denně. (Odzkoušené máme: 1 čajová lžička sušených bylinek na 2,5 dcl vařící vody, nechat 3 min. Vyluhovat.)
  • Dospělí mohou kloktat i roztokem peroxidu vodíku (do 1,5 dcl vlažné vody dáme 1 polévkovou lžíci 3% roztoku peroxidu vodíku).
  • Na hrdlo si můžeme uvázat tzv. priessnitzův zabal: namočený malý ručník (resp. kuchyňskou utěrku) ve studené vodě založit na hrdlo, překrýt igelitem a zavázat ještě suchým šátkem. Vyměňovat po 1 – 1,5 hodině.
  • Nepijeme žádné bublinkové, horké ani velmi studené nápoje. Nejvhodnějšími jsou nápoje pokojové teploty a to minimálně 2,5 l denně.
  • Při horečkách (pokud nemáme zimnici!) se nezakrýváme hrubou peřinou až po uši! Raději nechme tělo přirozeně ochlazovat.
  • Při teplotě do 38 stupňů celsia neužíváme léky na její snižování. Zvýšená teplota je totiž pomocníkem při likvidaci nežádoucích mikroorganismů či virů v našem těle.
  • Doporučený recept starých babiček – zmrzlina – je vhodný, ovšem pouze nemléčná, protože mléko podporuje zvýšenou tvorbu hlenu a hnisu. Studený ovocný nanuk napomáhá oplasknutí sliznice. Neměl by však být používán příliš často, protože by mohl průběh nemoci zhoršit.
Angína v krku

Angína v krku

 

Upozornění na závěr

Nepleťte si angínu s anginou pectrois. Jedná se o úplně jiná onemocnění. Angina pectoris či angina pektoris je pojmenování pro středně těžké srdeční onemocnění v zásobování srdečního svalu krví respektive kyslíkem.

Máte nějaké zkušenosti s angínou? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

Co si ještě přečíst na toto téma?

VIDEO: Jak připravit Priessnitzův obklad

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

  • Zdroj obrázku ve článku: corbacserdar.gmail.com / depositphotos.com
  • Tonsillitis Autoři: Christos C. Georgalas, Neil S. Tolley
  • Zdroj obrázku ve článku: Artemida-psy / depositphotos.com

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva