Sponzorováno

Krevní sraženiny a trombózy v žilách a tepnách 4.82/5 (17)

V případě, že se u vás nebo vašich blízkých vyskytnou projevy svědčící pro jakýkoliv druh trombózy, je nutné ihned, ale nejpozději do tří hodin vyhledat lékařskou pomoc.

V případě, že se u vás nebo vašich blízkých vyskytnou projevy svědčící pro jakýkoliv druh trombózy, je nutné ihned, ale nejpozději do tří hodin vyhledat lékařskou pomoc.

Snížená funkce precipitace procesů krve vede k tvorbě krevních sraženin, tzv. trombů. Obvykle se jedním koncem drží na stěně krevní cévy, druhým se volně pohybují v krevním oběhu. Když se odtrhnou, putují řečištěm a mohou zablokovat žílu nebo tepnu. Oba stavy jsou stejně nebezpečné, život ohrožující nebo snižující kvalitu života postiženého pacienta.

Žilní trombóza

Žilní trombóza je třetí nejčastější kardiovaskulární onemocnění na světě. Podepisuje se pod nejčastější příčinu úmrtí během hospitalizace. Zahrnuje dva závažné stavy, a to hlubokou žilní trombózu a plicní embolii. Rizikovými faktory jsou vrozená trombofilie, pokročilý věk, obezita, předchozí žilní trombóza a křečové žíly.

Hluboká žilní trombóza

V zemích Evropské unie zemře každou půl hodinu více než 30 lidí na hlubokou žilní trombózu. Je to mnohem více lidí, než umírá při nehodách či na rakovinu prostaty nebo prsu. Důvodem je vznik krevní sraženiny v hlubokém žilním systému (nejčastěji v noze, ale může být i kdekoliv jinde), která po odtržení může ucpat žílu a zastavit přívod krve do životně důležitých orgánů. Následky mohou být zničující.

Příznaky hluboké žilní trombózy je bolest v lýtku a následný otok, zarudnutí postižené oblasti, rozšíření povrchu žil a na dotek teplá kůže. Krevními sraženinami v žilách jsou nejvíce ohroženi pacienti podstupující chirurgický zákrok (nejčastěji z důvodu odstraňování rakovinného útvaru, výměna kyčelního či kolenního kloubu), pacienti přijati do nemocnice pro akutní zdravotní stav, dlouhodobě ležící pacienti a nepohybliví pacienti.

Plicní embolie

Pokud se ucpe sraženinou céva dodávající krev do plic, tehdy mluvíme o plicní embolii. Postižená může být jedna nebo více cév. Nebezpečné je, když krevní sraženina blokuje oběh. Naruší se tím fyziologický proces výměny plynů (mj kyslíku) v jedné nebo obou částech plic, což může způsobit náhlou smrt nebo dlouhodobé poškození plic a dalších životně důležitých orgánů. Plicní embolie je život ohrožujícím stavem a vyžaduje okamžitou léčbu. Příznaky plicní embolie jsou dušnost, bolest na hrudi, zrychlení srdeční činnosti a u některých lidí i vykašlávání krve.

Tepenná trombóza

Jde o vytváření krevní sraženiny uvnitř tepny. Vyskytuje se tehdy, když krevní sraženina přeruší proud okysličené krve ze srdce do jiné části těla. Pokud se to stane v cévě dodávající krev do mozku, může to vést k mrtvici, která dokáže způsobit závažnou invaliditu nebo úmrtí. Pokud se to stane v koronární tepně, může to vést k akutnímu koronární syndromu (AKS), komplikací ischemické choroby srdeční, který zahrnuje stavy, jako například infarkt myokardu (srdeční záchvat) nebo nestabilní anginu pectoris.

Sponzorováno

Krevními sraženinami v tepnách jsou nejvíce ohroženi pacienti s fibrilací síní, pacienti trpící zúžením tepen, pacienti, kteří přežili předchozí epizodu akutního koronárního syndromu, pacienti na odděleních a jednotkách intenzivní péče s bolestí na hrudi nebo dalšími symptomy, které by mohly být známkou stenózy při akutním koronárního syndromu.

TIP: Funguje dieta podle krevních skupin?

Kdy se vyplatí zbystřit pozornost?

Pokud jste se nenašli mezi nejvíce ohroženými pacienty, neznamená to, že vás nemůže onemocnění postihnout. Mimořádně opatrní musíte být, zejména pokud:

  • máte věk nad 40 let
  • máte cukrovku
  • jste obézní
  • máte vysokou hladinu cholesterolu
  • jste kuřáci
  • se v rodině vyskytla hluboká žilní trombóza neboli ucpání tepny sraženinou
  • užíváte antikoncepci
  • jste těhotná nebo v reprodukčním věku
  • často cestujete a dlouho máte omezenou schopnost pohybu v nohou (např. při cestování letadlem, autobusem nebo řízení auta během více než 4 hodin)
  • máte zlomeninu v nohách nebo pánvi

Prevencí ke zdravým žilám a tepnám

Pro prevenci je dobré dělat toto:

  • věnujte pozornost pravidelným cvičením dolních končetin při dlouhodobém sezení nebo stání. Mohou to být úplně jednoduché cviky – kroužení v kotnících, přesun těžiště z paty na prsty a opačně, vhodná je i chůze.
  • pro lepší průtok krve zvedněte občas nohy 5 až 10 cm nad úroveň srdce
  • nenoste těsné oblečení
  • kupujte si ponožky bez gumičky
  • na lepší prokrvení dolních končetin jsou vhodné i zdravotní kompresivní punčochy
  • dodržujte dostatečný pitný režim, abyste předešli zahuštění krve
  • zvyšte konzumaci potravin, které snižují srážlivost krve (zelená listová zelenina, kapusta, květák, dále játra apod.)
  • pravidelně si měřte v domácím prostředí tlak krve a naměřené údaje konzultujte s vaším ošetřujícím lékařem
  • dodržujte stravu pro dobrý žilní systém

Jednat je třeba do tří hodin!

V případě, že se u vás nebo vašich blízkých vyskytnou projevy svědčící pro jakýkoliv druh trombózy, je nutné ihned, ale nejpozději do tří hodin vyhledat lékařskou pomoc. Podáním trombolytika přímo do žíly lze rozpustit krevní sraženinu. Pacient má šanci na úplné uzdravení a může žít plnohodnotným životem. Čím později dostane pacient pomoc, tím se zhoršují jeho prognózy na zdravý a kvalitní život.

Léčba tepenné trombózy

Onemocnění je zodpovědné za významnou nemocnost a úmrtnost v širokém spektru akutních a chronických poruch srážlivosti krve.
Vyžaduje aktivní nebo preventivní léčbu, aby se zabránilo potenciálně závažným nebo fatálním důsledkům pro pacienta. Základ tvoří antikoagulační látky, které se používají již více než 70 let. Bohužel, široce používané tradiční způsoby léčby jsou spojeny s významnými nevýhodami. Tak jak při žilní, tak i při tepenné trombóze jsou nadějí pro pacienty nové perorální antikoagulační léky. Slibují překonat omezení tradičních antikoagulačních látek na prevenci nebo léčbu onemocnění, které je zodpovědné za velký počet závažných a život ohrožujících stavů.

Čtěte také: Jak zředit krev?

VIDEO: Předcházejte trombóze na cestách i u počítače

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva